Do Evropy míří polární vír, čeká nás extrémní zima | Události247.cz

Meteorologové už tuší, jaká bude zima. Podle jejich předpovědi se máme na co těšit

Letos bychom mohli zažít opravdu dlouhou a tuhou zimu. K Evropě se totiž rychle přibližuje atmosférický jev, který se každým dnem zvětšuje.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Polární vír by mohl způsobit opravdu krutou zimu i v České republice. V nepravidelných cyklech se totiž neustále opakuje a už několikrát způsobil, že zimní období v Evropě i Severní Americe bylo opravdu velmi studené. Nový a velký polární vír se vytvořil nad severním pólem. Každým dnem je navíc větší a větší a pomalu, ale jistě zasahuje do Evropy.
Nejvíce chladno by mohlo být v únoru

Podle portálu Severe Weather k nám nejspíš nakonec také skutečně dojde. Znamenalo by to, že zima bude opravdu intenzivní a teploty by se pohybovaly hluboko pod bodem mrazu. Polární vír je vlastně velká cyklóna, která se formuje ve stratosféře. To je vrstva atmosféry v 18 až 50 kilometrech nad mořem. Právě pod ní se nachází houf studeného arktického vzduchu. A právě tato masa je teď podle odborníků na počasí na cestě do Evropy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Do konce září by se teploty ve stratosféře nad severním pólem měly pohybovat mezi 10 až 20 stupni Celsia pod nulou. Polární vír způsobuje, že ledový vzduch klesá stále níž a to se má od prosince odrážet i na velmi mrazivém počasí v České republice. Nejvíc bychom to podle meteorologů a jejich dlouhodobých modelů měli pocítit v únoru 2022. Zatím se ale nedá přesně určit, na jaké teploty bychom se měli připravit.

Polární vír se tvoří každoročně, Česko zasáhl i loni

​Konečnou jistotu, že polární vír do Evropy nakonec opravdu dorazí, ale zatím odborníci nemají. Ovlivnit a změnit to ještě může velké množství faktorů a okolností, především také vzduchové proudy, které se pohybují nad Atlantským oceánem. Vír v minulosti už několikrát ovlivnil počasí v Evropě. To, že se letos v zimě promítne například v Severní Americe, je podle odborníků mnohem více pravděpodobné.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se prognózy naplní, pro Česko by to znamenalo druhou tuhou zimu za sebou. Ta minulá podle meteorologů totiž přinesla nejhorší mrazy za devět let. Způsobila to takzvaná bestie z východu. Letos v únoru se teploty v Praze přes den propadaly k -11 stupňům, v Ostravě k -6 a průměrně se v celé zemi pohybovaly mezi -7 až -3 °C. Na stanici Rolava v noci na 10. února naměřili dokonce -27,2 stupně. Pro srovnání: nejnižší teplota na území České republiky byla naměřena 11. února 1929 v Litvínovicích, a to – 42,2 °C.

Zdroj: Severe Weather, TV Nova

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1138 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník