Meteorologové nastínili, jaké počasí nás čeká v zimě a jestli se konečně dočkáme sněhu i v nížinách

Tento týden si užíváme krásného babího léta, teploty jsou nad 20 °C. Meteorologové prozradili, jaké počasí nás čeká během podzimu a jestli v zimě konečně napadne sníh.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Začátek září je letos velmi příjemný a prožíváme slunečné a teplé dny. Teploty se o víkendu mohou vyšplhat až na letních 27 stupňů Celsia. Mohou se ale postupně objevovat přeháňky. Takové počasí ale podle odborníků bohužel nevydrží po celý podzim. Podle dlouhodobých modelů navíc ani zima nebude „ladovská“.

Tento týden je nejteplejší, teploty vystoupají až ke 30 °C

Astronomický podzim sice začne až 22. září, ale ten meteorologický už vypukl v plné kráse. Podle meteorologů má počasí charakter pozdního léta, kdy převládá slunečná obloha s denními teplotami přes 20 °C. Jako při klasickém podzimu se po ránu objevují mlhy nebo nízká oblačnost. Denní délka slunečního svitu se pohybuje okolo 12 hodin. Týden od 6. do 12. září má být navíc tím nejteplejším.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Způsobí to oblast vysokého tlaku vzduchu nad východní Evropou, kolem které bude do České republiky postupně proudit teplý vzduch od jihu. Díky tomu půjdou během pracovního týdne teploty nahoru. Ve čtvrtek a v pátek budou dokonce atakovat letní hodnoty 28 °C. Podle meteorologů ale toto krásné „baboletní“ počasí bohužel nevydrží celý podzim. Jak totiž ukázaly poslední roky, i během něj může v Česku napadnout sníh. V roce 2012 například sněžilo v Praze už 27. října.

Zimu se sněhem si neužijeme ani tento rok, bude spíš mírnější

Nebyl to ale jediný případ, kdy sníh napadl neobvykle brzy. Sněhová kalamita ochromila sever Česka také v půlce října 2009. V roce 1997 podle odborníků napadla souvislá sněhová pokrývka v Praze už 27. října, v roce 1994 dokonce už 7. října a 28. září 1995 pořádně nasněžilo v Liberci. Podle výhledu amerického Národního centra pro přírodní předpovědi bude podzim ve střední Evropě teplotně mírně nadprůměrný a srážkově průměrný. Denní teploty by tak měly od října do listopadu přesahovat 8 stupňů Celsia.


iZdroj fotografie: Pixabay

Teplotně nadprůměrná by měla být podle modelů také letošní zima. Neznamená to ale, že by i v nížinách nemohlo dojít k nějaké sněhové kalamitě. Poslední opravdová zima, která přinesla plno sněhu, byla ve střední Evropě v roce 2010 a minulý rok. Aktuální statistiky potvrzují, že poslední dobou klesá počet dnů se sněhovou pokrývkou v nížinách. Dokazuje to i stanice v pražském Klementinu, a to v období od 90. let 20. století.

Zdroj: ČHMÚ

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 3921 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník