Migrantům nevaříme, hlásala restaurace. Dostala za to už podruhé pokutu

Majitel restaurace v Hrušovanech nad Jevišovkou v roce 2015 zveřejnil na sociálních sítích prohlášení, že migranti v jeho podniku jídlo nedostanou.

i Zdroj fotografie: Fredericknoronha / Creative Commons / CC BY
                   

O rok později dostal majitel restaurace od České obchodní inspekce za diskriminaci pokutu 25 tisíc korun, psal o tom web Deník. V roce 2017 pak Česká obchodní inspekce uložila pokutu provozovateli restaurace v Hrušovanech nad Jevišovkou za text proti imigrantům na internetových stránkách podruhé, uvádí web Týden.

Majitel se odvolal, trest pak byl vyšší

Tentokrát byla výše sankce 60 tisíc. Ředitel jihomoravského inspektorátu ČOI Karel Havlíček tehdy podle webu Týden potvrdil opakovaný zásah inspekce v restauraci kvůli stejnému podnětu. Původně činila pokuta 30 tisíc korun a společnost se proti ní odvolala, doplňuje web. „Restaurace se diskriminace dopustila tím, že na svých internetových stránkách uvedla text ve znění: V naší restauraci pro imigranty nevaříme!!! STOP ISLAM, ačkoli k tomu nebyl legitimní důvod,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Inspektoři udělují nemalé pokuty

Restaurace podala proti oběma pokutám žaloby, ve kterých se domáhala zrušení sankcí. V žalobě argumentovala, že umístěním textu pouze deklarovala svůj osobní názor a postoj k proimigrační evropské politice. Dále majitel restaurace tvrdil, že sociální sítě restaurace byly určeny především pro přátele a netvořily součást oficiálních stránek. Samotné prohlášení prý nebylo napsáno na provozovně. Podle restaurace tak zjištění o potenciální diskriminaci nemělo oporu ve zjištěném skutkovém stavu, informuje web Podnikatel.

Dětem vstup zakázán, hlásala restaurace

Já si tento případ pamatuju, protože do té pizzerie jsme docela rádi chodili, když jsme jeli třeba nakupovat na Hatě do Znojma. Poté, co vypukl tady ten skandál, jsme tam chodit přestali. Myslím, že teď už je tenhle podnik nějakou dobu stejně zavřený,“ řekl Událostem247 Jan Kolomazník z Brna. Nejedná se navíc o ojedinělý případ, kdy provozovatel podniku zakázal hostům něco, na co neměl právo.

iZdroj fotografie: abcMedia
Někteří restauratéři si své hosty vybírají

Před několika lety provozovatel restaurace v Mladé Boleslavi umístil na dveře restaurace nápis, že „restaurace není vhodná pro děti do šesti let v doprovodu rodičů z důvodu rušení ostatních a hotelových hostů.“ Dětem starším šesti let pak podnik umožňoval vstup pouze v doprovodu rodičů. Také za tento neoprávněný zákaz uložila podniku Česká obchodní inspekce několika tisícovou pokutu, informoval o tom web Týden.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety