Povinné testování pro studenty ve školách dvakrát týdně

Ministerstvo školství zveřejnilo, za jakých podmínek bude možné vrátit děti do školních lavic

Od 1. března by se mohli žáci vrátit do škol, podmínkou však zůstává povinné testování, které by mohlo probíhat i dvakrát týdně.
i Zdroj fotografie: unsplash.com

Po vyjednávání Vlády s hejtmany krajů vyvstala spousta otázek, kterými je potřeba se nyní zabývat. Jednou z podmínek hlav krajů byl návrat žáků a studentů do škol od 1. března, kdy skončí nouzový stav. Vláda je ochotna tuto podmínku splnit, ovšem pouze za splnění dalších předpokladů, a sice s pravidelným testováním školáků.

Jak bude testování probíhat

Podobný systém zavedlo již dříve Rakousko, kde si žáci a studenti provádí výtěry sami. Stejně tak by se doma měly testovat i naše děti vždy před příchodem do školy. Čeští představitelé se však dohadují na používání antigenních testů, kterými zkouší přítomnost viru právě Rakousko, jelikož podle nich nejsou tolik přesné a citlivé.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Antigenní test by si mohl žák nebo student vyhodnotit sám nebo s pomocí rodičů.

Za používání PCR testů, které je potřeba zavést hluboko do nosu lobuje i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten se přiklání také k tomu, aby probíhalo ověřování přítomnosti viru alespoň dvakrát týdně. Vláda však v současném návrhu stále počítá s používáním testů antigenních, které si zvládnou žáci udělat sami, popřípadě s rodiči doma.

Testy PCR nebude možné použít

Podle informací o kapacitách testovacích laboratořích, které podal médiím Prymula, je možné za den ověřit pouze 60 až 70 tisíc kusů PCR testů. Naproti tomu ty antigenní je možné vyhodnotit téměř okamžitě a na místě. Prymula tedy sám uznal, že ač je forma PCR mnohem přesnější, není možné ji požadovat dvakrát do týdne pro statisíce školáků.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Pokud bude test negativní, smí dítě do školy s výsledkem v ruce.

Dítě si udělá test samo, bude to snadné

Správně by měl žák či student od školy nebo ministerstva dostat antigenní test, sám si jej podle instrukcí provést a vyhodnotit, a pokud bude negativní, přijde do školy s výsledkem v ruce a zasedne k výuce. Učitelé tak nebudou muset sami provádět a vyhodnocovat nic, aby se tak zamezilo jejich kontaktu s potencionálně nakaženými.

66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 100 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce luxusní vířivky v hodnotě 65 000 Kč, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů