Vláda připravuje zákon proti šíření teroristického obsahu. Internet by tak měl být bezpečnější

Resort chce posílit dohled nad světem internetu, za úkol si dalo potírání teroristického obsahu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internet se stal každodenní součástí našich životů. Používáme ho v práci i ve volném čase. Ministerstvo vnitra se rozhodlo, že zpřísní pravidla pro dohled nad virtuálním světem. Podle deníku Echo24 reaguje chystaný zákon na nařízení Evropské unie o potírání šíření teroristického obsahu online. Týkat se bude sociálních sítí a dalších platforem.

Za porušení nařízení hrozí statisícové pokuty

Diskusní fóra a online média budou mít nově povinnost odstranit závadný obsah do hodiny poté, co obdrží příkaz k jeho odstranění. Za neuposlechnutí bude těmto subjektům podle návrhu hrozit pokuta až 200 tisíc korun. Nová nařízení se mají týkat veřejně přístupného internetového obsahu, který propaguje nebo šíří teroristické myšlenky na sociálních sítích a dalších platformách. Jedná se například o sdílení záběrů teroristických útoků nebo o záznamy poprav.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Internet má být bezpečnější

Definice má vycházet z evropské směrnice. Definuje teroristické činy jako útoky, únosy nebo výhrůžky, které směřují k zastrašení obyvatel nebo ovlivnění kroků vlády a destabilizaci politických a hospodářských struktur. Návrh zákona představili Karel Bačkovský a Petr Habarta z bezpečnostního odboru Ministerstva vnitra. Podle Bačkovského bude potřeba vždy posuzovat kontext a účel zveřejnění. Případy se počítají v jednotkách ročně. Resort se proto zaměřil na to, aby norma nezatěžovala podnikání v internetové oblasti.

Povinnost se dotkne i známých gigantů

V návaznosti na novou právní úpravu, která splňuje nařízení EU z roku 2021, bude moci policie vydat příkaz k odstranění závadného obsahu, který se objeví nejen na českých, ale také na zahraničních internetových platformách. Za dodržování připravované legislativy budou mít tedy zodpovědnost i Facebook, Instagram nebo Twitter a Google. Společnosti budou muset odstranit video nebo příspěvek do hodiny od chvíle, kdy na něj budou upozorněny.

Jak píše web Newsfeed, Facebook už při kontrole obsahu spolupracuje se specializovanými organizacemi, které se zabývají ověřováním faktických informací. Tyto organizace pomáhají s odhalováním falešných zpráv, videí, fotografií a účtů. Zákon bude obsahovat i výjimky, například zveřejňování obsahů za vědeckými nebo vzdělávacími účely.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jana Herzmanna
Jan Herzmann

Na to, jestli nejde o jeden z prvních kroků k tomu, aby vláda nebo policie aktivně kontrolovala obsah sdílený na sociálních sítích, se Události247 zeptaly politologa Jana Herzmanna. Ten k tomu uvedl: Nemyslím si, že cílem vlády je kontrolovat obsah. Podle mě je tohle trend, který se prosazuje globálně, řekněme v naší civilizaci a my se k němu jen připojujeme.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články