Ministr financí chce osekat daňové slevy. Lidé by mohli přijít o desetitisíce korun

Ministr financí Zbyněk Stanjura opět rozčílil občany. Chce zrušit různé daňové úlevy, mimo jiné na manžela či manželku bez práce.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Koalice pro rok 2024 plánuje zrušení několika daňových výjimek a úlev. Potvrdil to ministr financí Zbyněk Stanjura. Kabinet premiéra Petra Fialy vážně uvažuje například o zrušení školkovného nebo o konci daňové slevy na nepracující manželku nebo manžela, psal o tom web ČT24. Stanjura také při koaličních jednáních navrhl, aby prezident musel odvádět ze svého platu sociální a zdravotní pojištění.

Úspora nemusí být až tak velká

Ministr financí slíbil ušetřit 70 miliard korun. Docílit by toho chtěl i změnou daňových odpočtů. Obecně podle něj platí, že daňových výjimek je příliš mnoho, a že je dobré mít jednodušší daňový systém, než je v současné době. Informoval o tom web CNN Prima News. Celkem by mělo jít o asi deset odpočtů. Zrušení slevy na manžela nebo manželku kritizuje opozice. „Kdyby se to zrušilo, přinese to státnímu rozpočtu možná 1,8 miliardy. Není to nic, co by státní rozpočet zachránilo,“ cituje web bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou.

iZdroj fotografie: Flickr
Stanjura také při koaličních jednáních navrhl, aby prezident musel nově odvádět ze svého platu sociální a zdravotní pojištění

Sleva na manželku nebo manžela dnes činí 24 840 korun. Na tuto částku má člověk nárok, pokud jeho polovička za rok nevydělá víc než 68 tisíc korun. Podmínkou je i společné bydlení, píše web TN. Plány se ale netýkají jenom daňových výjimek. Do Sněmovny půjde také kritizované snížení valorizace důchodů. Mluví se i o sloučení dvou nižších sazeb DPH, větším zdanění hazardu i o snížení podpory důchodového připojištění, dodává CNN Prima News. Stanjura ale ubezpečil, že počítá se zachováním základní slevy na poplatníka, která dosahuje 30 840 korun.

První by měla začít šetřit vláda, říká rozčilená poplatnice

Vládá naseká takové vysoké dluhy a místo, aby si třeba snížila příjmy, aby se ušetřilo, tak to opět vezme těm, kteří se nemohou bránit, a to jsme my, daňoví poplatníci. Novinkou je pro mě taky, že prezident neodvádí zdravotní a sociální, to je úplný výsměch. Můj manžel je teď bez práce, protože měl úraz, takže slevu na něj pobírám. Pokud mi ji seberou, tak se asi půjdeme už rovnou pást,“ řekla Událostem247 Jindřiška Kocmanová ze Znojma.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Od roku 2023 činí minimální mzda 17 300 Kč

Zrušení daňových slev sice zjednoduší daňový systém, ale určitě to povede ke zvýšení daňové zátěže pro občany, protože tím, že nebudou moci uplatňovat daňovou výjimku, tak jim naroste daňová povinnost. Český daňový systém patří mezi velice komplikované. Zaměstnancům také byly nedávno výrazně sníženy daně tím, jak se zrušila superhrubá mzda, takže teď naopak může docházet k určitému navyšování daňové zátěže tím, že budou některé úlevy zrušeny,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou