Ministr zdravotnictví Arenberger prozradil, kdy se budou moci očkovat lidé starší 18 let. Úředníci také začali plánovat přeočkování

Podle ministra zdravotnictví se pandemická situace výrazně lepší, očkovat se tak brzy začnou i osoby mladší 18 let. Dále promluvil Arenberger také o přeočkování.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Vzhledem k dobrému vývoji situace chce ministr zdravotnictví začít očkovat osoby starší 18 let, a zároveň zrušit některá očkovací centra. V podávání vakcín by pak měli pokračovat praktičtí lékaři ,mnozí z nich si ale stěžují na nedostatečné množství. V některých krajích ještě nedostali očkování ani senioři starší 80 let, což praktici považují za selhání státu v organizaci vakcinace.

Ministerstvo už plánuje přeočkování

Petr Arenberger také zmínil, že už pracují na plánu opětovné vakcinace z důvodu nových mutací, které jsou agresivnější. V tělech pacientů navíc dochází k poklesu protilátek, takže je bude nutné přeočkovat nejpozději do jednoho roku od prvotní vakcinace. Někteří se mu však nevyhnou už letos na podzim. Druhá vlna očkování by měla proběhnout v ordinacích praktických lékařů a pomáhat budou i některá očkovací centra, z nichž dojde v průběhu léta k uzavření těch na veřejných místech. Kvůli rozvolňování bude totiž potřeba vyklidit například sportovní haly.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zatímco ministerstvo zdravotnictví plánuje druhé kolo očkování, to prvotní je zatím v plném proudu. Ve středu bylo otevřeno očkování pro věkovou skupinu 55 až 59 let a ještě ten den se registrovalo 88 tisíc lidí. V této věkové kategorii přitom v Česku žije 653 tisíc občanů, z nichž se doposud registrovalo celkem 111 000. Petr Arenberger chce i nadále pokračovat v posouvání věkové hranice o 5 let každý týden, brzy by se tak mohli dočkat i nejmladší. O čekací době na jednotlivých očkovacích místech se můžete informovat na webu Úzis (Ústavu zdravotnických informací a statistik). 

Slíbené vakcíny zatím nedorazily

Přestože Arenberger ve středu řekl, že čeká velkou zásilku vakcín, do Česka zatím nedorazila ani jedna. Výpomoc s dodávkami očkovacích látek nám přislíbilo Slovinsko, Rakousko a Maďarsko, ovšem ani jedna z těchto zemí zatím slíbené množství nedodala. Podle mluvčí úřadu vlády jsou dodávky se všemi třemi zeměmi projednávány. Opožděné vakcíny by měly země dodat do konce června, mají tedy dvouměsíční lhůtu: dorazit by přitom mělo 10 tisíc dávek ze Slovinska, 30 tisíc z Rakouska a 40 tisíc z Maďarska.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jelikož také Česko nesouhlasilo s rozdělováním vakcín do EU, přišlo tím o 70 tisíc očkovacích dávek. Opozice to ihned využila a uvedla, že jde o selhání premiéra Andreje Babiše. Ten se ale hájí tím, že od těchto tří zemí dostane Česko o 10 tisíc dávek více, než by dostalo od Evropské unie v rámci přerozdělování. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví ale žádná ze zemí ještě nepřišla s konkrétním nabídkou.

Zdroj: MZČR, PSPČR

75 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 913 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň