Ministr zdravotnictví Arenberger včera oznámil, kdy odložíme respirátory. Konečně budeme moci volně dýchat

Ministr zdravotnictví včera na tiskové konferenci upřesnil povinnosti ohledně nošení respirátorů. Kdy budeme moci zcela odložit ochranu dýchacích cest?
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Dle jeho slov se zbavíme povinnosti nosit respirátory ve venkovních prostorách už za týden. Vrátíme se tak do podzimního modelu, kdy byly roušky nebo obdobná ochrana dýchacích cest povinné pouze v místech s vysokou koncentrací lidí. Ministr zdravotnictví to oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády. Opatření tedy budou platit pouze v místech, kde se setkávají dva nebo více lidí bez možnosti dvoumetrových rozestupů.

Venkovní prostory budou už brzy bez respirátorů

Ačkoliv mnozí odborníci doporučují třeba toto opatření zachovat, Petr Arenberger i vláda mají jasno. Ochrany dýchacích cest, ať jde o roušku nebo respirátor, odložíme ve venkovních prostorách od 10. května. Stále je však bude nutné nosit uvnitř budou a v prostředcích hromadné dopravy. Jízda v neklimatizovaném autobuse tak bude jen pro odvážné.

Rodina bez ochrany dýchacích cest

Nařízení o nošení respirátorů na místech s více lidmi se samozřejmě netýká rodinných příslušníků. Členové jedné domácnosti nemusí mít ochranu dýchacích cest, pokud se nebudou nacházet v prostoru s jinými lidmi. Respirátory přitom byly povinné s několika přestávkami už od loňského jara. V létě bychom pak mohli roušky ve venkovních prostorách odložit úplně. Ministr spoléhá na proočkování obyvatelstva.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Od začátku března vláda nařídila nosit v zastavěné oblasti minimálně chirurgickou roušku, případně respirátor třídy FFP2. Povoleny byly také nanoroušky. Arenberger přirovnal nadcházející změnu k podzimním opatřením a doufá, že se scénář nebude opakovat. Aktuálně je prioritou proočkovat co nejdříve maximum obyvatel, aby se mohlo i nadále rozvolňovat dle dříve představených balíčků.

Zdroj: MZČR

87 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 3270 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň