Ministr zdravotnictví prozradil, do kdy budeme nosit respirátory a kdy bude naočkovaná většina populace

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Vláda bude v pondělí jednat o dalším otevření obchodů a dalších služeb. Podle Arenbergera zatím ale čísla ukazují, že se příští týden nepodaří splnit podmínku 100 případů na 100 tisíc obyvatel. V takovém případě by zůstaly restrikce stejné jako nyní. Otevřou se služby v režimu jeden zákazník na jednoho provozovatele. Na masáže si tak budete moci zají, ale pouze s negativním testem. PCR test bude platit týden a samoplátce bude stát zhruba 1500,- Kč. Antigenní test ze supermarketů bude mít platnost tři dny. Respirátory ale zůstávají.

Mohly by se vrátit i pohodlnější roušky

Podle slov Petra Arenbergera bude v budoucnu stačit pouze rouška. Ta bude povolena na veřejnosti a v exteriérech. Respirátory ale zůstanou povinné například v hromadné dopravě a jiných frekventovaných místech. Ministr to zdůvodňuje objevením nových mutací, které by v budoucnu opět mohly způsobit problémy. Prokázalo se totiž, že zatímco rouška chrání pouze okolí nositele, respirátor ochrání i jeho samého.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve vnitřních prostorách si podle premiéra budeme muset zvyknout na to, že roušky budou našimi průvodci. Zdůraznil, že to zřejmě nebude nutné ve všech případech. V interiérech ale roušky nebo respirátory zůstanou povinné i o prázdninách. Většina lidí, tak zůstane u používání respirátoru. Ten totiž bude povinný na většině frekventovaných míst, roušky jen ve venkovních prostorách a některých interiérech.

Od června se bude očkovat skupina 40 plus

Skupina ve věku 40 plus se dočká svého očkování zřejmě v červnu. V té době by podle Arenbergera mělo být proočkováno více než 70 % populace. V letních měsících také předpokládá neomezený přístup k vakcínám. To znamená, že očkovat se bude moci každý, kdo bude mít zájem bez ohledu na věk. V minulém týdnu bylo naočkování 344 tisíc občanů. Je to o 7,5 % méně než v předchozím týdnu, za což může především nedostatek vakcín.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Arenberger také spoléhá na pomoc USA. Tam jsou s očkováním daleko před námi a nadbytečné vakcíny tak zřejmě budou posílat do Česka. Díky tomu nebudeme muset nakupovat vakcínu Sputnik V z Ruské federace. Na slova prezidenta, že se vakcína od Rusů koupí pouze v případě nedostatku ostatních vakcín, zřejmě nikdy nedojde.

Zdroj: MZČR, Petr Arenberger

52 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1009 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň