Ministr zdravotnictví: Služby se od 3. května otevřou, ale obchody až později. Vstup pouze s testem až za 1 500 Kč

Od pondělí si zřejmě zajdeme ke kadeřníkovi nebo na masáž. Nové oblečení nebo boty si ale zatím nekoupíme, i když to vláda už několikrát slíbila.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle ministra zdravotnictví je k otevření obchodů potřeba, aby bylo 100 případů koronaviru na sto tisíc obyvatel týdně, jenže tato hranice zatím dosažena nebyla a v nejbližších dnech zřejmě ani nebude. Podle epidemických modelů by k tomu mělo dojít až na konci příštího týdne, počítejme však s nějakou rezervou. Aktuálně je přitom v Česku 163 nakažených za 7 dní na sto tisíc obyvatel a čísla stále klesá.

Ke kadeřníkovi nebo na masáž pouze s negativním testem

Od pondělí se tak podle Arenbergera otevřou pouze služby ve formě jeden zákazník na jednoho provozovatele a s povinným testem na covid-19. Hned začátkem příštího týdne se mají podrobnější pravidla nastavit a doladit, ve čtvrtek je pak vláda na dalším jednání potvrdí. Ve službách mohou lidé předložit negativní PCR test na covid-19, za který dá samoplátce 1 500 Kč a bude platit týden.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale používat lze také antigenní test z odběrového centra, který je hrazený jednou za tři dny pojišťovnou, a bude platit právě tři dny. Opravdu jen výjimečně bude možné absolvovat samotest přímo v dané provozovně služeb. Tato výjimka by se týkala například starších lidi, kteří bydlí nedaleko provozovny a do testovacího centra se sami nedostanou. Alternativou testu by mohlo být očkování nebo prodělání koronaviru v posledních třech měsících.

Epidemie polevuje, ale zpomaluje i očkování

Že epidemie v Česku polevuje, potvrzují i testy, které v neděli odhalily 820 nových případů onemocnění covid-19, což je nejnižší denní přírůstek od 13. září 2020. Od začátku pandemie loni v březnu u nás zemřelo s covidem v těle přes 29 000 lidí, avšak ne všichni přímo na koronavirus. Rychlost šíření epidemie naštěstí v posledních týdnech klesá, stejně jako počty úmrtí. Minulý týden ale také mírně zpomalilo očkování proti covidu.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, v neděli stouplo z 0,83 na 0,88, což je to jeho nejvyšší hodnota za posledních 11 dní. Nadále se však drží pod zlomovou hodnotou jedna a její překročení by znamenalo, že epidemie opět zrychluje. Vláda nedávno představila rozvolňovací balíčky, které se liší pro služby (a obchody) a školní docházku.

Zdroj: MZČR

103 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 2324 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň