Místo školních pomůcek chleba a nájem. Domácnosti s dětmi kvůli inflaci řeší stále větší finanční problémy, někteří důchodci jsou na tom podle ekonomů lépe

České rodiny začínají být zoufalé. Některé mají problém koupit si základní potřeby pro život. Zdražování dle odborníků nekončí, a naopak zrychluje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zaplatit nájem a jídlo, na víc už totiž v rozpočtu rodin s dětmi nezbývá, píše CNN Prima NEWS. ,,Jsou odkázáni na příjem, který získají v zaměstnání, mzdy ale nerostou tak rychle jako inflace. Proto si často domácnosti nemohou dovolit výdaje, na které byli v minulosti zvyklí,” řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. ,,Výdaje na bydlení narostly asi o 1 500 korun za půl roku, což je jeden z nejvíc dramatických nárůstů za poslední roky,“ popsal sociolog Daniel Prokop pro CNN Prima NEWS.

Po viru válka a raketová inflace

Ekonomika se ještě podle serveru Novinky nevzpamatovala z koronavirové krize a přišla další krize, tentokrát v podobě válečného konfliktu. „Válka způsobila prudký růst cen energií a dále přerušila dodavatelské řetězce, takže nyní očekáváme, že vyšší inflace vydrží déle,” citují Novinky eurokomisaře pro ekonomiku Paola Gentiloniho. Úspory hledají rodiny kromě energií i na dalších místech. ,,Třeba výdaje na zdravotní péči musela kvůli nižším příjmům omezit třetina samoživitelů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Prokop.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Stát chce pomáhat zvyšováním životního a existenčního minima mimořádným příspěvkem pět tisíc korun na dítě a také vyšším příspěvkem na bydlení, uvádí server Peníze. Česko má přitom celkem 30 druhů sociálních dávek. Podle některých odborníků není třeba vymýšlet další, některé ale bude potřeba dál zvyšovat, píší CNN Prima NEWS. Lidé podle ekonoma Štěpána Křečka nejvíce šetří tím, že kupují levnější jídlo, najdou si novou práci, nebo si zkrátí rodičovskou dovolenou.

Valorizace sociálních dávek

„Bohužel je nejrychlejší růst cen u potřebných statků jako energie, pohonné hmoty, na další věci už rodinám nezbývá v rozpočtu moc peněz. Životní situace lidí se zhoršuje a dopadá i na děti, když se zaplatí základní složenky a další výdaje, nezbývá třeba na vybavení pro děti do školy,” řekl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. Zatímco loni v listopadu bylo takových rodin v Česku osm procent, letos v dubnu už to bylo 13 procent. Počet tak vzrostl o více než třetinu. Vyplývá to z dat, se kterými přišla společnost PAQ Research, píše iRozhlas.

iŠkolní pomůcky

Na sociálních sítích se častěji objevují příspěvky nespokojených rodičů. Pomáhají všem, ale na nás kašlou… nemáme nic,” napsala na sociální síť Facebook Alena P., matka samoživitelka. ,,Rodiny s dětmi na rozdíl od důchodcovských rodin nemají pravidelně valorizované sociální dávky, důchodci letos kromě řádné valorizace letos dostanou i další mimořádné peníze navíc“, řekl pro Události247 Štěpán Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články