Česká drahota: Mobilní data jsou v tuzemsku nejdražší z celé Evropy

Ceny, které v Česku platíme za mobilní data k připojení na internet, jsou stále mnohem vyšší než v jiných evropských zemích.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

O drahých cenících se opakovaně mluví už několik let, změna je ale pořád v nedohlednu. Podle serveru Novinky aktuální porovnání ukázalo, že si tuzemští operátoři účtují i několikanásobně výšší sazby, než kolik chtějí po zákaznících v jiných státech. Levnější data mají například v sousedním Německu nebo v Polsku, uvádějí Novinky.

Nic se bohužel nemění

Evropská komise v srpnu zveřejnila v rámci pravidelné výroční zprávy o úrovni digitalizace jednotlivých členských zemí také porovnání cen služeb širokopásmového pevného a mobilního internetu. Zatímco u pevných služeb a jejich kombinací, tedy fixní internet, pevná linka a internetová televize, je Česko v lepší polovině zemí, v oblasti cen za mobilní služby jsme dopadli velmi špatně. Navíc stejně jako v roce 2021 skončila ČR až na posledním místě jako země s nejdražším trhem, píše web Mobilmania.

iNejen Britové platí méně, levnější jsou i některé nabídky v sousedním Německu, natož pak v Polsku

Maloobchodní ceny mobilních služeb v Česku jsou tedy nadále nejvyšší v Evropské unii. I když ve střednědobém horizontu dochází k určitému poklesu maloobchodních cen, ceny v jiných zemích EU klesají rychleji než v Česku. V srpnu to uvedla analýza Českého telekomunikačního úřadu. Češi podle ní zaplatí za tarif 500 megabitů dat a 30 volných minut do všech sítí více než čtyři sta korun. V případě tarifu 2 gigabitů dat a 100 volných minut je ČR s cenou převyšující 600 korun třetí nejdražší po Maďarsku a Kypru. 

Konkurenční trh nefunguje

Trh s mobilními daty připomíná jezero tří velkých kaprů, kteří jsou líní, navzájem si nekonkurují a drží vysoké ceny,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Českému trhu by prospěl další operátor, ale ten je v tuto chvíli v nedohlednu. Proto jsme svědky toho, že data v Česku máme výrazně dražší než je v Evropské unii obvyklé a mobilní operátoři dosahují vysokých zisků. Rozhodně se nedá hovořit o dobře fungujícím konkurenčním trhu,“ dodal ekonom pro Události247.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Tuzemští operátoři se standardně odvolávají na to, že data nabízejí levněji v balíčcích a např. firemní klientela si vyjedná slevu

Já jsem už minimálně 20 let u operátora Vodafone, předtím se jmenoval Oskar a přišel s opravdu zajímavými cenami. Prošla jsem tarify s volnými minutami a SMS zprávami, určitými dávkami mobilních dat. Potom se začaly objevovat neomezené tarify, mně ten můj první vyšel asi na 700 korun, což je dost velká suma. Několik let jsem se u operátora snažila vyhádat slevu, ale marně. Nakonec jsem tedy přešla pod svého zaměstnavatele, který má O2. Za neomezený tarif a 5 giga dat platím 350 korun,“ řekla Událostem247 Jarka Mařáková z Třebíče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články