Ceny benzínu i nafty se u různých prodejců liší. Vyplatí se tankovat především u menších a rodinných čerpacích stanic

Na naplnění padesátilitrové nádrži můžete dnes v Česku ušetřit až 250 Kč. Podle expertů záleží i na výběru čerpací stanice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příznivý vývoj cen pohonných hmot by měl podle odhadů odborníků ještě nějaký čas pokračovat. Jak napsal Blesk, litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 45,82 koruny, litr nafty za 46,21 koruny. Obě komodity tak zlevnily za uplynulý týden plus minus o jednu korunu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. „V nejbližším týdnu očekáváme zlevnění o dalších 80 haléřů a počátkem srpna se průměrné ceny pohonných hmot budou pohybovat na úrovni 45 Kč za litr,“ uvedl v článku Blesku analytik Boris Tomčiak.

Kde je nejlevněji?

Pro stav vaší peněženky ale není lhostejné, kde natankujete. Blesk dále uvádí přehled cen nafty a benzínu po jednotlivých krajích ČR. Vyplývá z něj, že nejdráže je v hlavním městě: Natural 95 stojí 45,82 Kč/l, nafta 46,21/l. Nejméně utratíte v Ústeckém kraji: 45,26 Kč za litr naturalu, 45,62 Kč za litr nafty. Republikový průměr cen obou surovin je v současné době 45,82, respektive 46,21 Kč/l. Motoristický publicista Jiří Hyner se s Událostmi247 podělil o tankovací taktiku zkušených řidičů. Ti v prvé řadě upřednostňují menší rodinné čerpací stanice před velkými značkami.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čerpací stanice

Hyner má v nejdůležitějších zásadách úsporného tankování jasno.„Svou roli hraje také to, zda pumpa leží u dálnice nebo u okresky,“ pokračuje „Třeba bych doporučil zastavit u Tank ONO. Rodinná firma, nepřehánějí to s maržemi. Problém je v tom, že jak velcí producenti, tak i prodejci si zvykli na vysoké marže. Vůbec se nedrží stavu na burze v Rotterdamu a ceny si dělají po svém. Burzovní čísla se den ode dne mění, každý si je na netu snadno dohledá. Kdysi se jich i ti velcí hráči drželi, ale dnes už vůbec,“ vyjádřil se motoristický expert pro Události247.

Snížená spotřební daň na naftu

Ekonom Štěpán Křeček Událostem247 potvrdil, že ceny u koncových prodejců se dramaticky liší. Týká se to jak benzínu, tak i nafty. Na jedné 50l nádrži mohou díky volbě správné pumpy ušetřit až 250 korun. „Obecně nejhorší jsou ceny u značkových čerpacích stanic při dálnicích. Prodejci, kteří jsou v koncernu zároveň s rafinérií, často drží nízkou prodejní marži na úkor vysoké rafinační. Stát kontroluje jen tu první a společnost se zahojí na koncovém zákazníkovi.“ Také Křeček zmiňuje průhledný benchmark, který u svých pump nastavila Tank ONO.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dálnice

Jak dodává Blesk, vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na 4 měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. Kabinet zvažuje, že ponechá sníženou spotřební daň u nafty trvale. Jiří Hyner Událostem247 vysvětlil, že pravděpodobným motivem výjimky bude snaha odlehčit OSVČ. Naftu totiž spalují především firemní vozy, kdežto auta s benzínovými motory slouží převážně fyzickým osobám a k soukromým účelům. Vláda uvádí jako oficiální důvod konkurenceschopnost s okolními zeměmi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články