Na jih Česka míří tento týden silné bouřky | Události247.cz

Meteorologové vydali výstrahu. Na část území míří velmi silné bouře

V letošním roce se letní počasí zatím nijak dlouhodobě neudrželo. Ačkoliv byla poslední dny vedra, horké dny vystřídají opět silné bouře a hrozí i povodně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Minulý týden byl ve většině oblastí České republiky teplý a slunečný. Nyní však meteorologové vydávají výstrahu, že horké dny vystřídá déšť a bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dokonce uvedl, že v některých částech republiky hrozí povodně. To platí zejména pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Teploty se mimo jiné budou pravděpodobně držet níže a nepřesáhnou 25 stupňů Celsia.
V některých krajích by mohlo dojít k povodním

Od nedělního rána se čeští občané budou muset pravděpodobně připravit na deštivé počasí. V neděli se mimo jiné ochladilo tak, že na některých místech České republiky naměřili obyvatelé vesnic pouhých 12 stupňů Celsia. Bouřky a srážky hrozí nejvíce v jihovýchodní polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku. Na jihovýchodě a východě by však měli být ojediněle i velmi silné. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Varování před velmi silnými bouřemi a divokým počasím vydal také Český hydrometeorologický ústav ve formě videa. Chvíli na to však meteorologové dodali, že by mohlo v některých krajích dojít až k povodním a to zejména v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském. Na těchto územích totiž hrozí rozvodnění řek, což následně vyvolá nezastavitelné povodně. 

V ohrožení je především Morava a Slezsko, lidé by se měli připravit

Meteorologové odkazovali s varováním především na Moravu a Slezsko, kde ojediněle dosahují srážkové úhrny při intenzivním dešti a bouřkách kolem 50 milimetrů. Mimo to se při bouřích mohou také ojediněle vyskytovat nárazy větru s rychlostí kolem 90 kilometrů za hodinu a veliké kroupy. Lidé by se tak měli připravit na všemožné scénáře, kdyby se počasí náhodou zhoršilo. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Teploty by se měly během týdne držet průměrně mezi 19 až 23 stupni Celsia a při vydatném dešti mohou klesnout až na 17 stupňů Celsia. Na jihovýchodě České republiky by se však ojediněle mohlo počasí vyšplhat až na 25 stupňů Celsia. Vát bude slabý, postupně mírný severní až severozápadní vítr. Na Moravě a ve Slezsku by měl východní vítr o síle 2 až 6 metrů za sekundu s bouřemi následně zesílit. 

Zdroj: ČHMÚ

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 94 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím