Inspekce varuje před zdraví nebezpečnou hračkou, kterou má doma většina českých rodin

Česká obchodní inspekce zakázala prodej hračky, která bude především ke konci roku v kurzu. Pro děti může být nebezpečná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o plastovou čelenku, číslo modelu B3828-2530029. Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova, což pro děti může znamenat zdravotní riziko. Inspekce o tom informuje na svém webu. Hrozí také, že se děti snadno dostanou k bateriím, které jsou uvnitř nekvalitního pouzdra.

Nebezpečné baterie

Na zmíněné plastové čelence jsou dva rohy, ve kterých jsou umístěny LED žárovky. Informuje o tom web Náš region. Pouzdro na baterie je umístěno mezi rohy a má tvar srdíčka. Toto pouzdro je však podle inspekce lehké otevřít a děti se mohou dostat ke třem knoflíkovým bateriím. „Baterie u výrobků, které jsou určeny pro nejmenší děti, musí být schovány pod šroubkem,“ řekl Událostem247 mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

iZdroj fotografie: ČOI
Závadné rohy

Hrozí, že malé děti, pokud se k baterii dostanou, ji mohou spolknout, případně vdechnout,“ dodal mluvčí pro Události247. Požadavek příslušné technické normy stanoví, že „knoflíkové články a baterie typu R 1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů“, připomíná web sos-msk.

Brzy se rozpadla, říkají zákazníci

Zákazník Libor Černý z Brna čelenku s blikajícími rohy pro svou čtyřletou dceru už dříve zakoupil na mikulášskou besídku. Informace o tom, že je škodlivá, se k němu však nedostala. „Neměl jsem o tom ani tušení, hračku už doma ani nemáme, protože se zanedlouho rozpadla. Kryt na baterie se naštěstí nikdy neotevřel, takže k žádnému neštěstí nedošlo. Hračkářství by podle mě měla ale výrobky, které prodává, lépe kontrolovat,“ řekl Událostem247. 

iZdroj fotografie: ČOI
Tetris

Není to poprvé, kdy se na trhu tato konkrétní hračka objevila. Inspektoři na ni upozorňovali už v roce 2018 a v roce 2021. I tyto uvedené modely měly špatně chráněný kryt baterií. Česká obchodní inspekce dnes navíc zjistila, že na tuzemském trhu je další nebezpečná dětská hračka, hra Tetris. Jmenuje se BRICK GAME 9999 a pro děti představuje vážné riziko. Na pájeném spoji uvnitř hračky totiž bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova.

Máte doma jednu z uvedených hraček?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů