Na trhu se podle ČOI objevila nebezpečná nabíječka pro iPhone

Telefony iPhone jsou mezi uživateli čím dál víc oblíbené. Málo koho z nich však asi napadne, že by se mohli dostat do nebezpečí života.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Česká obchodní inspekce zjistila, že na českém trhu je k dostání nebezpečná USB nabíječka, která může znamenat pro spotřebitele riziko úrazu elektrickým proudem. Inspekce o tom informuje na svém webu. Nařídila proto okamžité stažení výrobku z trhu. Jde o typ USB nabíječky OEM pro iPhone. Navíc se prodávala bez obalu, dokonce i bez označení výrobce nebo dovozce. 

Probíjecí nabíječka

Naši inspektoři u uvedeného výrobku zjistili vážné riziko úrazu elektrickým proudem, které může vést až smrti uživatele tím, že se dotkne USB konektoru na těle výrobku, na kterém se objeví nebezpečné síťové napětí 230 voltů, a to v důsledku možnosti průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Jiří Fröhlich s tím, že riziko úrazu je opravdu velké.

iZdroj fotografie: ČOI
Jedná se o výrobek USB nabíječka OEM pro iPhone, na trhu se nacházel bez obalu a bez označení výrobce či dovozce

Tento nebezpečný výrobek pochází z Číny a jeho distributorem je společnost Quikset z Plzně, doplňuje web Novinky. Podle inspektorů není nabíječka označená povinnými údaji o čísle typu. Dále také sériovým číslem, nebo jiným prvkem umožňujícím jeho identifikaci. Chybí i povinné údaje o obchodním jméně i adrese pro doručování výrobce, případně dovozce, píše dále web.

Levnému zboží je lepší se vyhnout

Navíc se nejedná o ojedinělý případ, kdy Česká obchodní inspekce odhalila nebezpečnou nabíječku a nařídila její stažení z trhu, připomíná web iDnes. O stažení nebezpečné USB nabíječky inspekce informovala také letos v lednu. Tehdy to byla nabíječka Natec NUC-0995 z Číny. O letních prázdninách v roce 2019 inspektoři zakázali hned pět různých typu nabíječek.

iVýrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate

Všechny pocházely z Číny. Laboratorní testy u těchto nabíječek odhalily nedostatečnou izolaci mezi jejich primárními a sekundárními částmi, píše dále iDnes. Nabíječky, které ČOI v minulosti zakázala prodávat, patřily mezi ty nejlevnější na trhu. Nejlevnější značkové nabíječky od výrobců mobilů se dají sehnat i za necelé tři stovky. Ty kvalitní od dalších dodavatelů je možné koupit i za méně než 200 korun, dodává iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články