Neberou ani za peníze: Na zubaře se čekají fronty, někdo si počká i několik let. Lidi se uchylují k zoufalým činům

Poptávka po službách stomatologů převyšuje nabídku. Mladí zubaři jsou navíc kvůli používaným technologiím a léčebným prostředkům dražší, než jejich předchůdci.

i Zdroj fotografie: Hynek Moravec / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čechy, kteří v současné době nemají „svého“ zubaře, čekají potíže. Dostat se do kartotéky některého, kdo má volno, trvá týdny i měsíce. Poptávka je enormní, všímá si ČT24. Důkazem je i fronta pacientů, která se minulé úterý vytvořila před jednou ordinací v Hustopečích na Břeclavsku, píše dále ČT24. Lékař tam totiž oznámil, že přijme až 800 nových pacientů. Odezva byla podle ČT24 obrovská. Lidé, které zubař zaregistroval, ale dostanou termín vstupního vyšetření až v příštím roce.

Na fronty před ordinacemi si Češi pomalu zvykají

V Hustopečích v poslední době skončili tři zubaři, vysvětluje dále ČT24. Další dentistka brzy odejde na mateřskou. Při takovém nedostatku zubařů se stává, že lidé jsou bez stomatologa i několik let. Zřejmě i to je důvod, proč lidem nevadilo stát ve frontě několik hodin a na vstupní prohlídku čekat i rok.V létě se stal podobný případ nedaleko, na Hlučínsku,“ vzpomíná pro Události247 zdravotní sestra Zuzana Vaňková z Řepišť v Podbeskydí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zubařů je v Česku stále citelnější nedostatek

Událostem247 posléze vylíčila, jak obtížně nedávno sama sháněla nového zubaře. Ten, který ji dlouhá léta léčil, pro nemoc úplně ukončil praxi. Stalo se to tak náhle, že dokonce nechal práci na jednom zubu „nedodělanou“. Pospíchala pochopitelně se sháněním nástupce, ale trvalo několik měsíců, než uspěla. Za zaměstnáním dojíždí do Ostravy a tak nejprve pátrala po desítkách ordinací krajské metropole. Neuspěla.

Návštěva zubaře je drahý špás. A bude hůř

Obvolávala jsem všechny možné. Neberou, ani za peníze. Zkoušela jsem to i po známosti. V celé Ostravě nic.“ Nakonec pomohla přímluva kolegyně ve Frýdku-Místku. „I tam jsem musela prosit doslova na kolenou,“ řekla Událostem247. Zubní lékařka Hana Straková ví, že nejde o nic výjimečného. Za jejím pražským kolegou dojíždějí pacienti až z východních Čech. „Pro některé je tak návštěva docela finanční zátěž,“ dodává pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řada zubařů nemůže přijmout žádné nové pacienty

Dr. Straková je v důchodovém věku. Ze zdravotních důvodů už ordinování omezila na minimum pacientů i hodin. Pro Události247 pojmenovává další problém, který na pacienty v budoucnu čeká. „Mladí stále více pracují jen s modernějšími materiály i technologiemi. Amalgam třeba vůbec nevedou. Ale od pojišťovny dostanou úhradu jen do výše hodnoty amalgamu. Rozdíl inkasují od pacienta. Ten nemá na výběr, musí platit,“ uzavírá zubařka pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články