Nákazu subvariantou koronaviru BA.5 může doprovázet i mírné pocení

Subvarianta omikronu BA.5 má příznak, který se dříve u covidu neprojevoval. Pacienti lékařům hlásí, že se v noci velmi potí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počty nakažených koronavirem rostou nejen v Česku, ale i jinde ve světě. V pátek přibylo 1 840 nových případů, což je nejvíce od konce dubna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V České republice jsou teď dominantní subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Informuje o tom server TN. Podle webu ministerstva zdravotnictví je s covidem hospitalizováno přes 200 pacientů.

Nové vakcíny už na podzim

Nárůst nových případů řeší státy po celém světě, například Irsko. „Je to další překážka, kterou si pro nás virus připravil. A BA.5 je teď dominantní variantou,“ cituje irského virologa Luka O’Neilla deník Irish Daily Mirror. „Nemoc je teď mírně jiná, protože se virus změnil. Je na něj nějaká imunita s T-lymfocyty a tak dále. Kombinace vašeho imunitního systému a toho, že je virus mírně jiný, může přinést úplně jinou nemoc, kterou doprovází i noční pocení,“ doplnil pro deník O’Neill.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní test

Experti stále doporučují očkování. „V tuto chvíli jsou k dispozici vakcíny, které jsou na základě původního kmene a mají samozřejmě nižší účinnost proti současným subvariantám. Zabrání ale těžkému průběhu nemoci,“ řekl Událostem247 epidemiolog Roman Prymula. Nové vakcíny by se podle něj měly objevit v polovině října. „Firmy Pfizer i Moderna ohlásily, že budou mít vakcínu na omikron do září a na BA.4 a BA.5 do října,“ potvrdil pro Irish Daily Mirror O’Neill.

Očkování má stále smysl

Očkovat se dostupnými vakcínami doporučuje také Státní zdravotní ústav. Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci podle ústavu stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem nebo základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali. Subvarianty podle Státního zdravotního ústavu lépe překonávají imunitu. Podle dostupných dat ústavu zřejmě virus lépe uniká neutralizačním protilátkám navozeným předchozími onemocněními.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Epidemiolog Roman Prymula se pro Události247 vyjádřil také ke zmiňovanému nočnímu pocení, které má doprovázet nové subvarianty omikronu. „Když tady je nějaká jiná podmínka, počasí a podobně, tak to s tím může skutečně souviset, ale v tomto období se ve spánku potí i zdravý člověk. Těch příznaků je celá řada, mění se spektrum a nejde poznat z příznaků u jednoho jedince, jestli je to ta či ona varianta.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa