Lidé nakupující ve slevách by měli zpozornět. Obchodníci na ně ušili boudu, kvůli které přichází o peníze. Když si to uvědomí, je už pozdě

Kvůli finanční a energetické krizi lidé stále častěji vyhledávají zlevněné zboží. V obchodech by však měli dávat pozor na falešné slevy.

i Zdroj fotografie: Safranek-interia.eu / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podle obchodníků mají zákazníci největší zájem o akční zboží s delší dobou spotřeby. Jedná se hlavně o prací prášky, toaletní papíry, instantní kávu nebo značkové pleny, psal o tom web TN. Z čerstvých potravin pak lidé skupují ve slevách především maso. Při nákupech zlevněného zboží je ale často podle TN potřeba být opatrný. Některé slevy totiž mohou být falešné, píše dále TN.

Důležité je dobře kontrolovat účtenky

Častou praktikou obchodníků je to, že záměrně zvýší cenu produktu a vzápětí ji opět sníží. Zákazník má díky tomu falešný pocit, že nakupuje výhodně, upozorňuje TN. „Lidé by si pokaždé měli důkladně zkontrolovat koncovou cenu a dobře se o každém nákupu rozhodnout a spočítat si, jestli je pro ně opravdu výhodný,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. Dodal, že mnoho nakupujících si účtenku u pokladny nekontroluje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi jsou národem, který miluje slevy. Teď kvůli finanční a energetické krizi vyhledávají zlevněné zboží ještě víc

Čtyřicet procent kontrol slev ukáže, že výrobek, který je podle letáku nebo regálu ve slevě, tak ve skutečnosti ta sleva není zaúčtovaná na pokladně,“ uvedl pro Události247 mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frölich. „Spotřebitel tak ve finále žádnou slevu nedostane a jde jen o to, jestli si toho vůbec všimne a na chybu pokladní upozorní. Pokud je cena u pokladny vyšší, než se kterou byl zákazník seznámen, dostane obchod od inspekce pokutu,“ dodal Frölich pro Události247.

Sněmovna proti falešným slevám zakročila

Obchodníci, kteří nabízejí zboží ve slevě, zřejmě budou muset nově uvádět i cenu, za kterou výrobek prodávali v předchozím období, informuje o tom web Novinky. Předpokládá to vládní novela o ochraně spotřebitele, která má ztížit uvádění falešných slev, Sněmovna ji schválila v září. Prodejci v recenzích výrobku také budou muset spotřebitele informovat o tom, že výrobek hodnotili ti, kteří si ho skutečně koupili a použili, pokračují Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud obchodník slevu postupně zvyšuje (bez přerušení), bude muset uvést nejnižší cenu, za kterou ho prodával v době 30 dnů před prvním poskytnutím slevy

Skončit by tak mělo nejenom účelové zvýšení ceny na krátký čas před „akcí“, ale také nejasnosti o tom, z jaké hodnoty je sleva vypočítána. Novelu teď posoudí senátoři. Začít platit by měla na přelomu roku 2022, psal o tom web Peníze. Jednotná pravidla vycházejí ze směrnice Evropské unie. Členské státy měly změnit své zákony tak, aby začaly platit nejpozději od 28. května 2022. Česká republika to však nestihla, i když měla na přípravu více než dva roky, pokračuje web Peníze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je to pocit, jako kdyby vás někdo pohřbil zaživa: Proč dochází ke spánkové paralýze a co se s tím dá dělat
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Unikátní houfnice FH-70 je i po 50 letech lepší než většina ruských alternativ: a i když je běžně tažená, funguje i jako samohybná