Na Pražském hradě se opět rozsvítil nápis. Policisté k odhalení zdroje promítání povolali dokonce i vrtulník

Czech for sale, obrázek pandy či Velezrada. To vše si lidé mohli prohlédnout na budově Hradu. Kdo se chtěl zviditelnit tentokrát?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okolo třetí hodiny ranní přijali policisté oznámení, že na Rožmberském paláci se rozsvítil nápis. Naposledy k tom došlo letos v dubnu skoro ve stejném čase. Nápis na budově hlásal slovo Monarchie. K případu byl povolán i policejní vrtulník, který se snažil objevit zdroj promítání. Tentokrát nešlo o protest, ale o zviditelnění se.

Na Hradě svítil nápis Monarchie

Detaily k zásahu uvedl mluvčí pražské policie Richard Hrdina. „Pražští policisté přijali okolo třetí hodiny ranní oznámení o promítání nápisu na Pražském hradě. Byla povolána i Letecká služba Policie České republiky,“ sdělil Hrdina. Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík upřesnil, o jaký nápis tentokrát šlo.


iZdroj fotografie: Policie České republiky
Ondřej Moravčík

„Ten nápis byl Monarchie,“ uvedl mluvčí. Popsal také důvody použití vrtulníku. „Byly tam nějaké okolnosti, které vyhodnotil velitel zásahu. Na jejich základě jsme dostali pokyn poslat vrtulník. Ze vzduchu je nejlépe vidět, odkud světelný signál jde. Ze země to jde zjistit těžko,“ vysvětlil Moravčík. K akci se přihlásil Český královský institut, který se chtěl celou akcí pouze zviditelnit.

V dubnu se rozsvítila Velezrada

Nápis na budově Pražského hradu nebyl ojedinělý. Svítil v minulosti již několikrát, například s nápisy „Prezident na prodej“, „Free Taiwan“ či „CZ for sale“. V dubnu letošního roku se Hradě objevil nápis Velezrada. K protestu se tehdy přihlásila organizace Zastavme velezradu, která požadovala podání žaloby na Zemana. Policie se zabývala možným přestupkem, případ nakonec odložila.

Podobně nejspíš dopadne i aktuální případ s promítáním hesla Monarchie. Český královský institut si nemyslí, že by konal něco nezákonného. „Nápis zněl Monarchie, ne anarchie. Jsme připraveni nést následky. Nejsme si vědomi, že bychom provedli něco nezákonného. Osvícení proběhlo mimo ochranné pásmo Hradu,“ uvedl ředitel Zdeněk Prázdný. Mluvčí Ovčáček vše okomentoval jako vždy neurčitě: „Pokud opravdu šlo o nápis Monarchie, má velmi úzký vztah k tomuto paláci. Ústav šlechtičen založila Marie Terezie.“

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 385 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím