Národní rozpočtová rada hovoří o možné potřebě zvýšit daně

Podle této organizace by měly být daně jedinou cestou, jak zabránit naprostému předlužení České republiky.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Náš stát by se podle výpočtů mohl dostat v roce 2024 do stavu dluhové brzdy, to znamená, že bychom překročili hranici momentálně stanovenou na 55 % zadlužení oproti našemu HDP. To by prakticky znamenalo neudržitelné předlužení státu, a podle Národní rozpočtové rady je zvýšení daní jedinou cestou ven ze současné situace.

Původně jsme měli o rok více času

Nejprve vypočítala Národní rozpočtová rada jako rok, v němž dosáhneme dluhové brzdy 2025, nyní však došlo k přehodnocení situace a hranice se nám o jeden rok přiblížila. Koncem letoška by se podle ministryně financí Aleny Schillerové mohl veřejný dluh vyšplhat až na 45 % HDP, od hranice dluhové brzdy nás tak bude dělit pouhých 10 %.


iZdroj fotografie: depositphotos
Zvýšení daní je podle NRR na místě okamžitě.

Podle Národní rozpočtové rady není možné naši situaci zcela zachránit redukcí výdajů státu, bude tedy potřeba navýšit od příštího roku daně. V oblasti školství, sociálního zabezpečení nebo zdravotnictví prý ani není možné výdaje nějak výrazně zregulovat. Současná Vláda však takový krok nezvažuje s tvrzením, že to vyřeší budoucí vlády.

To není náš problém

Na rok 2021 byl chválen schodek rozpočtu ve výši půl bilionu korun a očekává pokles daňových příjmů téměř o 100 miliard. Největší podíl na tom však nemá pandemie, nýbrž nový daňový balíček, kterým se stát obere o necelých 88 miliard korun. Vláda však i nadále tvrdí, že udělala všechno nejlépe jak dovedla a v ničem nepochybila.


iZdroj fotografie: depositphotos
Vláda se o peníze podle NRR připravila sama novým daňovým balíčkem.

Národní rozpočtová rada zastává jiný názor, podle ní totiž Vláda jednala předčasně a na základě nepodložených informací. Podle rady by bylo mnohem vhodnější zaměřit se více na zajištění příjmů fyzických a právnických osob zasažených pandemií a na kroky motivující k dodržování opatření, Vláda však i nadále stojí za svými rozhodnutími.

136 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 417 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň