Návrat z dovolené bude jednodušší! Soud zrušil opatření, které nařizuje test na covid před cestou. Má to však výjimku

Pražský městský soud v pondělí zrušil další nařízení ministerstva zdravotnictví. Před návratem do Česka individuální dopravou už nebude nutný negativní test na covid-19.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Soud toto opatření označil za nepřiměřené a protizákonné. Pro návrat veřejnou dopravou ale povinnost testování zůstává. Aktuálně platí, že test na koronavirus musí lidé podstoupit před návratem do vlasti, pokud cestují vlastní dopravou ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v reakci řekl, že zváží další postup, a nevyloučil ani kasační stížnost.

Vojtěch rozhodnutí soudu nerozumí, musí si ho prostudovat

Ministr si však odůvodnění rozsudku musí nejprve prostudovat. Není mu prý jasné, proč by lidé přijíždějící individuální dopravou byli méně rizikoví než ti, kteří se vracejí ze stejných zemí veřejnou dopravou, například ve skupině. Zrušení se týká části ochranného opatření ministerstva zdravotnictví, které bylo vydáno 28. května. Podle soudu je u lidí, kteří cestují například autem, jen velmi malé riziko, že by během cesty nakazili někoho dalšího.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidé teď musí při návratu z tmavě červených zemí podstoupit PCR test, ale až pátý den po příjezdu. Potom musí čekat na výsledek a do té doby by měli být v domácí izolaci. Navíc musí vyplnit příjezdový formulář. Soud zohlednil i to, že je pro občany jednodušší se nechat otestovat v České republice, než aby navštěvovali centra v zahraničí. Nově platí, že dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně platí pojišťovna.

Pro návrat hromadnou dopravou však povinnost zůstává

Soud ale zachoval povinnost testu na covid před návratem, pokud lidé cestují veřejnou hromadnou dopravou. Zásadní je, že test není vyžadován z důvodu vstupu občana na území Česka, ale proto, že se bude při cestě delší dobu pohybovat ve vysoce rizikovém prostředí. Například v autobusu se totiž může nákaza rychle rozšířit. Soud také uznal, že se cestující musí dopravci prokázat potvrzením o tom, že test absolvovali.


iZdroj fotografie: Unsplash
Lidé by měli po příjezdu zamířit do domácí karantény, a teprve 5. den vyrazit na testování.

Pokud by totiž byl někdo z lidí v hromadné dopravě pozitivní na covid, může dopravce přijmout opatření, která mohou snížit ohrožení dalších cestujících na minimum. Podle soudu je správné, že dopravce nemá povinnost přihlížet k pozitivitě nebo negativitě testu. V opačném případě by totiž mohlo být ohroženo právo některých občanů na návrat domů do vlasti, protože někteří jinou možnost cestovat nemají.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 488 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?