Nečekané ochlazení a na horách přes metr sněhu. Výhled počasí nevěstí nic dobrého

Jaro si s námi letos zahrává, chvíli je to jen na tričko s krátkým rukávem a pak se zase vrátí zima. V Krkonoších za poslední den opět napadlo téměř 30 centimetrů sněhu.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celkem teď na horských hřebenech leží až 110 centimetrů nového sněhu. V Krkonoších je už několik dnů vyhlášen první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Teplota se tam dnes pohybovala jen okolo pěti stupňů Celsia pod nulou. V polohách pod 1100 metrů nad mořem je ale sněhová pokrývka těžká a mokrá.

Jaro dorazí na hory až o víkendu, do té doby bude těsně nad nulou

Laviny podle horské služby zatím nehrozí. Uvolnění tak velkého množství sněhu je totiž možné pouze při extrémním zatížení a jen ve velmi strmém terénu. Mohou se maximálně uvolnit malé, nebo střední laviny, které se však obvykle zastaví ještě na svahu. V dalších dnech se má počasí například v Krkonoších pohybovat v noci opět těsně pod nulou, přes den se bude držet okolo 5 °C, o víkendu meteorologové slibují dokonce teploty až okolo patnáctky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mráz se ale netýká jen horských oblastí. Meteorologové před ním varují i v nížinách, přijít má noci na úterý a ráno do 9 hodin. Radost neudělá především pěstitelům, protože může poškodit zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. Měli by proto nízké rostliny zakrýt světlou netkanou textilií. Stromy je možné orosit, nebo v jejich blízkosti spalovat vlhký rostlinný odpad.

Mráz se vrací i do nížin, v úterý bude foukat silný vítr

Hodně chladno bude i v úterý přes den, navíc bude na většině České republiky foukat silný vítr, v nárazech může dosáhnout i více než 65 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů se toto varování týká všech krajů kromě Jihomoravského, Zlínského a Vysočiny. Vítr může také lámat stromy, způsobit menší škody na domech nebo i komplikace v dopravě. Turisté na horách by se v úterý měli vyhnout cestám na hřebeny.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Avalanche in Himalaya

Mrazivá rána postihla Česko už před týdnem. Sadařům mráz ale naštěstí napáchal jen lokální škody na meruňkách, třešních a hrušních. Pomohlo jim, že vegetace se kvůli chladu zpozdila až o tři týdny. Mráz zatím nepoškodil ani úrodu na polích, kde se pěstuje zelenina, nízké teploty ale mohou zpozdit sklizeň. Sadaři se obávají počasí na ledové muže, tedy od 12. do 14. května. V tomto období jsou stromy ke škodám náchylnější.

Zdroj: ČHMÚ

113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 667 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň