Nedostatek testů vláda vyřešila snížením frekvence testování. Mezi řediteli škol panuje skepse, další nákup ohrožen

V tendru na dodávku antigenních testů do škol neuspěla žádná firma. Vláda na to reaguje snížením frekvence testování u žáků prvního stupně.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Ačkoliv odborníci stále upozorňují, že antigenní testy jsou u bezpříznakových dětí nevhodné, vláda na testování ve školách stále trvá. Kvůli zrušenému tendru však není dostatek testů, v důsledku čehož vláda snížila frekvenci testování a dodá do škol zbytek zásob ze Státních hmotných rezerv. Řešením by mohlo být používání PCR testů, ty jsou ale dražší a finanční podpory od státu se dočkají pouze u vysokoškoláků.

Vláda snížila frekvence testování

U prvních stupňů základních škol vláda snížila frekvenci testování na jeden test za týden, a to krátce po zrušení tendru, kdy ani jeden ze zájemců nesplňoval podmínky. Antigenní testy navíc mezi dětmi odhalily jen mizivé procento pozitivních; a stejný „úspěch“ hlásí i firmy. Žáci druhého stupně, kteří se budou do škol vracet příští týden, ale budou muset testování podstoupit dvakrát týdně. Po jednání vlády to řekl ministr školství Robert Plaga.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ten spoléhá na dodávku dalších testů, neboť stávající zásoby vydrží pouze do poloviny května. Pokud nový tendr opět nikdo nevyhraje, ministr navrhne školám, aby testovaly na vlastní náklady, které jim pak vláda proplatí. Ze škol se ale ozývá skepse. Pokud nebyla testy schopna zajistit vláda, jak si je mají zajistit školy samotné. Mnozí ředitelé pak znovu poukazují na minimální procento pozitivních mezi žáky a ptají se, zda-li je tohle správná cesta.

PCR testy pro vysoké školy stát proplatí

Pro vysoké školy uvolní vláda 50 milionů korun na podporu PCR testování, přičemž stanovila kompenzaci na 150,- Kč na jednoho studenta za týden u PCR testů, a 60,- Kč u testů antigenních. Uvedla to na svém Twitteru ministryně financí. Po dotacích na PCR testy však volají i ředitelé základních škol, jenže podle vlády by byl v takovém případě problém s testovacími kapacitami. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé školy v republice si už PCR testování zařídily na vlastní náklady – například v Praze 3 získala škola test od soukromé firmy za 116 Kč. Ta přitom zajistí jak testování, tak likvidaci následného odpadu. Školy tak trvají na tom, že by PCR testování bylo ve výsledku levnější, a umožnilo by rychlejší návrat dětí do škol. Na rozdíl od antigenních testů by také mohla být dodržována frekvence testování jednou týdně. Mnozí jednají i se zdravotními pojišťovnami o částečném proplacení PCR, za úkol to dostal například pražský primátor Zdeněk Hřib.

Zdroj: SSHR, MFČR – Twitter

97 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 352 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň