Některé domy propadnou státu. Nikdo se k nim totiž nehlásí

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dvakrát ročně zveřejňuje seznam nedostatečně identifikovaných vlastníků.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Více než 150 tisíc pozemků a nemovitostí v Česku totiž stále nemá jasného majitele, psal o tom web Aktuálně. Úřad proto vyzývá občany, aby si na jeho webových stránkách zkontrolovali, jestli jim některý z opuštěných pozemků či nemovitostí nepatří. Na konci tohoto roku totiž propadnou nenávratně státu.

Majitele je těžké dohledat

Velkou část těchto nemovitostí tvoří pozemky. Zejména se jedná o ornou půdu, také o cesty, lesní pozemky nebo travní porosty. V seznamech je také možné nalézt rodinné a bytové domy, chaty nebo garáže. Většina zápisů tohoto druhu pramení ze situace před rokem 1989, kdy se katastr nemovitostí neudržoval řádně a v určitém období dokonce nebyl veden vůbec,“ uvedla pro Události247 generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu. 

iZdroj fotografie: abcMedia
Pokud se vlastník nemovitosti nepřihlásí nejpozději do 31. prosince 2023, majetek přejde na stát

K 1. únoru tohoto roku bylo v katastru nemovitostí evidováno celkem 342 952 položek s nedostatečně identifikovaným nebo neznámým vlastníkem a celkem 121 423 nedostatečně identifikovaných osob. Jednu nemovitost může spoluvlastnit více nedostatečně identifikovaných vlastníků. Jeden takový vlastník může vlastnit několik různých nemovitostí, vysvětluje Aktuálně.

Propadlé domy nakonec stejně zchátrají

Propadnuté pozemky i stavby pak Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídne dalším institucím, například Státnímu pozemkovému úřadu, Lesům České republiky nebo správám povodí řek. Ve hře je také bezplatný převod obcím. Psal o tom web Seznam zprávy. Pokud státní instituce o uvedené nemovitosti neprojeví zájem, musí úřad hledat vlastníka mimo stát a nabízet je i také na elektronických aukcích.

iZdroj fotografie: Pavel Hrdlička / Creative Commons / CC BY
Správně zapsaného vlastníka nemá také 3555 staveb, zejména jde o garáže nebo zemědělské stavby a usedlosti

No, to je vážně zajímavé. Po celé Praze, a nejen tady, je několik desítek činžáků a domů, o které se desítky let nikdo nestará, jsou zdevastované, vybydlené, opuštěné a bydlí v nich maximálně bezdomovci. Proč se tedy stát o tyto stavby nepostará? Stejně to dopadne i s těmi, které mu propadnou na konci roku. Zadlužení rozpočtu raketově stoupá a hlavně se neustále staví nové domy a kanceláře, místo aby se využilo a opravilo to, co už je,“ řekl Událostem247 Michal Koudelka z Prahy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou