Ve sněmovně se formují poslanecké kluby | Události247.cz

Některé kluby ve sněmovně mají nová vedení, jedná se i o postech. Jaroslav Faltýnek skončil

Nově zvolení poslanci již začínají pracovat, i když je ještě ve funkci stará sněmovna. Některé výměny by mohly přinést překvapení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen několik dní po sečtení výsledků voleb se začaly formovat nově zvolené poslanecké kluby. Mají před sebou mnoho práce. Poslanci se musí shodnout na tom, kdo bude předsedou sněmovny. Funkci si nárokuje vítězná koalice SPOLU i ANO, které má největší počet poslanců. Jednat se bude také o místopředsedech a výborech. Ve funkcích v klubech se objevila i nová jména.
Vlivný Faltýnek končí

Za překvapení se může označit volba vedení v nejsilnějším poslaneckém klubu ANO. Do jeho čela se dostala současná ministryně financí Alena Schillerová. Skončil tak Jaroslav Faltýnek, který byl dlouhou dobu označován za druhého muže ANO. V minulých měsících se kolem něho objevilo několik skandálů. Dokonce ho ANO na Vysočině odmítlo umístit na kandidátku, dostal se na ni v Olomouckém kraji. Faltýnek byl známý sněmovní vyjednávač.


iZdroj fotografie: Webové stránky Jaroslava Faltýnka

Zatím žádná změna se nestala v klubu ODS. V jeho čele zůstává dosavadní předseda Zbyněk Stanjura. Je ale zároveň žhavým kandidátem na post ministra financí v připravované vládě vedené Petrem Fialou. Pokud by ministerský post získal, funkci v klubu by pravděpodobně opustil. Další změna nenastala v klubu SPD. Jeho šéfem stejně jako v minulém období bude Radim Fiala.

STAN se má sejít v pátek

Nová vedení má klub TOP 09. Dosavadního předsedu Vlastimila Válka zde nahradí místopředseda strany Jan Jakob. Předsedou klubu KDU-ČSL bude bývalý předseda strany Marek Výborný. Zatím není jasné, kdo bude v čele klubu STAN, který je ve sněmovně třetí nejsilnější. Členové se mají sejít až v pátek. Otázkou zůstává, jak bude vypadat klub tvořený čtyřmi Piráty.

Strany čeká i jednání o nejvyšších postech. Předsedu sněmovny by chtělo SPOLU, dokonce prý ODS. V této souvislosti se mluví o Marku Bendovi. Ovšem tak by ODS mohla mít i předsedu Senátu a premiéra, což by se dalším asi stranám nelíbilo. Další možností je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Předsedu by chtělo i ANO, ale koalice to vylučují. Otázkou jsou posty místopředsedů sněmovny. O ten může přijít Tomio Okamura, protože z koalic zní, že populisty na tomto místě nechtějí.

Zdroj: iRozhlas, ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 180 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím