Některé profese odejdou do důchodu dřív. Některým lidem však stát penzi oseká o stovky korun

Odejít dříve do důchodu bude mít možnost více než 6 000 záchranářů a zhruba 3 000 členů jednotek profesionálních podnikových hasičských sborů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čeští důchodci se v končícím roce dočkali hned několika valorizací, uvádějí Kurzy.. Změny v českém důchodovém systému vesměs souvisejí s ekonomickou krizí zaviněnou válkou na Ukrajině. Průběžně je monitorují i Události247. Průměrný starobní důchod podle údajů z června 2022 činí 17 299 korun, píší dále Kurzy. Přitom muži berou v průměru 18 919 korun, ženy 15 788. Od ledna 2023 bude pevná část důchodu valorizována z 3.900 na 4.040 Kč. Procentní část pak o 5,1 %, dodávají Kurzy.

Hasiči a záchranáři o pět let dříve

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svém webu informuje o dalších aktuálních změnách. Ty se budou týkat jak pracovníků záchranné služby, tak i členů jednotek podnikových hasičských záchranných sborů. Ti budou mít nově možnost jít až o 5 let dříve do penze, píše MPSV. Součástí schváleného zákona je také snížení starobních důchodů komunistickým prominentům, kteří působili před rokem 1989 ve vysokých politických funcích. Sněmovna novelu schválila včetně senátního pozměňovacího návrhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
U hasičů a záchranářů se zohledňuje dlouhodobá extrémní zátěž

Tato změna reaguje na prodlužování důchodového věku,“ vysvětluje Událostem247 mluvčí MPSV Eva Davidová. Podle ní z logiky vychází, že lidé v těžkých profesích nebudou schopni tak dlouho pracovat. Zároveň u nich není v důsledku celoživotní fyzické zátěže účelná další rekvalifikace. Profese záchranáře je fyzicky i psychicky náročná. ,,Vyžaduje bezchybný zdravotní stav, proto je správné jim časnější odchod do důchodu umožnit,“ dodává Davidová pro Události247.

V případě bývalých komunistických prominentů jde o symbolické gesto

Snížením důchodů komunistickým prominentům jde podle MPSV především o symbolické vyrovnání se s totalitní minulostí. Funkcionáři byli před rokem 1989 nadstandardně odměňováni a současně požívali i další výhody. Z toho profitují i dnes: pobíráním nadprůměrné starobních důchodů. Exprominenti budou brát o 300 Kč méně. „Makroekonomicky viděno je to marginálie. S rozpočtem to nezahýbá,“ řekl Událostem247 ekonom Vít Hradil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výchovné kompenzuje ženám nižší důchody

Ženy mají dlouhodobě výrazně nižší důchody než muži, argumentuje MPSV. Vypočítávají se z nižších platů, protože ženy část kariéry obětovaly dětem. Tuto nerovnost z části kompenzuje tzv. výchovné: 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Napříště je dostanou i lidé, kteří vstoupili do starobního důchodu z invalidního, ale nesplnili podmínku potřebné doby pojištění, píše dále na svém webu MPSV. Nedojde také ke krácení výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety