Na levný benzín a naftu se čeká ve frontách. Cena u některých pump je nízká jako už dlouho nebyla

Zejména velké řetězce čerpacích stanic nepružně reagují na nečekaný pokles cen pohonných hmot na světových trzích. Čeští řidiči berou útokem ty ostatní.

i Zdroj fotografie: Peretz Partensky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cena benzínu i nafty na českých čerpacích stanicích prudce spadla, zaznamenal Autosalon. Aktuálně se dají pohonné hmoty koupit i za ceny, které za ně motoristé platili před válkou na Ukrajině. Může za to pokles ceny ropy a fakt, že někteří prodejci na ně reagovali rychle. Nejlevnější benzín aktuálně nabízí síť Tank Ono, píše Autosalon. Například na její pobočce v pražských Štěrboholech fronta čekajících motoristů občas blokuje celý jízdní pruh.

Zlevňování jde u některých stanic pomalu

Řada jiných pump zatím drží vyšší cenu, pokračuje Autosalon. Například na benzince Prim v pražských Nových Butovicích byl 30. listopadu benzín za 38,90 Kč za litr, na Jižní spojce se dal pořídit za 39,90 a v Záběhlicích stál litr benzínu stále 39,70 korun, informuje Autosalon. Žádná z velkých sítí čerpacích stanic tedy okamžitě na snížení ceny ropy nezareagovala.Dnes v 15:00 se bude zlevňovat. Nafta bude stát 35,90 a benzín 33,90,“ řekl Událostem247 Jiří Ondra z Tank Ono.

iZdroj fotografie: abcMedia
Cenová mapa pohonných hmot v ČR zohledňuje nejnižší ceny v regionu. Je dostupná na serveru Peníze

Ředitel Centra bezpečné jízdy LIBROS Ostrava Dalimil Frič Událostem247 potvrdil dobré zkušenosti s pumpami provozovanými menšími řetězci. Respektive s cenami u nich. Podobně jako v Praze, i v Ostravě je jako standardně levná vyhledávána pumpa Tank Ono, situovaná u mošnovského letiště. „Doufejme, že všichni prodejci dodržují předepsané normy, ČOI by to měla ohlídat. Například v tomto období platí povinnost přidávat do PHM nemrznoucí složku.“

Zisky při korunové marži

Jiří Ondra, který má v Tank Ono na starosti ekonomiku a investice Událostem247 prozradil firemní byznys plán: „Jak to děláme? Mně je šedesát let. Podnikám v branži od roku 1993 a jsem věrný některým zásadám, které nehodlám měnit. Děláme to tak, že máme marži jednu korunu. Nakoupím benzín nebo naftu a přirazím si k nákupní ceně jedinou korunu. To je celý ten zázrak,“ vysvětluje Ondra Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokles cen PHM experti očekávali

Opakovaně říkám, že ceny pohonných hmot půjdou výrazně dolů,“ shrnuje pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. Klíčovým důvodem podle něj je, že stále více zemí se přibližuje ekonomické recesi. Poptávka po ropě se snižuje a tím i její cena. Rusko podle Křečka nemá na výběr. Tak jako tak bude muset podle Křečka ropu na trh dovážet. „Takže mám pro občany ČR dobrou zprávu: Ještě pár čtvrtletí ustát také nepříznivý vývoj trhů s plynem a elektřinou a zableskne se na lepší časy.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety