Někteří poslanci do Sněmovny moc nechodí. Andrej Babiš je nejhorší, SPD včetně lídra patří k nejlepším

Ve Sněmovně se docházka měří podobně jako ve škole. Nejhorší výsledky má prací zahlcený český premiér.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Nejvyšší absenci při sněmovním hlasování drží dlouhodobě Andrej Babiš, který chyběl v 78,7 % případech. Z celkového počtu byl však 6 433krát omluven kvůli jiné práci, a 550krát nepřihlášen. To může znamenat, že ve Sněmovně byl, jen nehlasoval. Druhou příčku drží čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který převážně ze zdravotních důvodů chyběl při 76,6% hlasování.

Chystá se klouzavý mandát

Andrej Babiš opakovaně chybí při hlasování a sám tvrdí, že pracuje hlavně mimo Sněmovnu. Dolní komoru parlamentu rád označuje za žvanírnu, což poslancům několikrát zopakoval. Premiér by rád zavedl takzvaný klouzavý mandát, který by poslancům po vstupu do vlády odebral mandát ve Sněmovně a zbavil je tak povinnosti hlasovat a účastnit se interpelací. Opozice se ale bojí, že by pak členové vlády nechodili do Sněmovny vůbec.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zavedení klouzavého mandátu už prošlo hlasováním a minulý týden jej Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Pro tuto ústavní změnu je potřeba 120 hlasů a nutný souhlas Senátu. Pokud by vše proběhlo rychle, je možné, že by došlo ke schválení ještě do letošních říjnových voleb. Opozice je ale proti a tvrdí, že vláda je odpovědná dolní komoře, a zbavení povinnosti docházet na interpelace by zkomplikovalo práci a zhoršilo komunikaci.

Druhá největší absence je kvůli zdravotním problémům

Po premiérovi je druhý v pořadí Karel Schwarzenberg z TOP 09. Ten převážně ze zdravotních důvodů chyběl při 76,6 % hlasování, a jeho kolegové se také rozhodli, že jej kvůli zdravotnímu stavu nebudou vystavovat riziku nakažení koronavirem. Třetí nejhorší docházku do sněmovny má pak Jana Levová z SPD, která chyběla na 68,8 procentech hlasování. Svou absenci nijak nevysvětlila a podle mnohých nemá žádný pádný důvod, aby hlasování nenavštěvovala.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak nejlepší docházku má Radek Rozvoral z SPD. Ten se zúčastnil 99,7 % hlasování a drží tak první příčku v docházce. Na druhém místě je Ondřej Babka z ANO, ten má účast 99,2 %. Hned za ním je jeho kolega z hnutí ANO, Roman Kubíček se zúčastnil 99 % hlasování. Mezi poslanci je průměrná absence mezi 20 a 30 %, kterou obhajuje i většina lídrů politických stran. Nejlepší z lídru je Tomio Okamura, který chyběl pouze při 15,8 % hlasování.

Zdroj: CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 154 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely