Propuštění zaměstnanců, menší produkce zeleniny a masných výrobků: Čeští zemědělci museli letos rekordně šetřit

Českým zemědělcům a potravinářům vyskočily náklady na vstupy o stovky procent. Komory se společným otevřeným dopisem obracejí na premiéra.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Průzkum Agrární komory ČR (AK) doložil, že zemědělským podnikům se v letošním roce zvýšily náklady o desítky procent. AK to uvádí na svém webu. Růst zasáhl všechny hlavní nákladové položky. Zdražily energie, pohonné hmoty, umělá hnojiva i krmiva pro hospodářská zvířata, píše dále AK. Kvůli vysokým nákladům se zhoršila rentabilita domácí zemědělské prvovýroby a v příštím roce lze očekávat pokračování tohoto trendu, informuje průzkum.

Zemědělci a potravináři požadují více státní pomoci

Průzkum probíhal v listopadu. Zapojilo se do něj 174 podniků, uvádí dále web. Více než polovině respondentů se zvýšily náklady na energie v meziročním srovnání maximálně o 50 procent. Necelé pětině náklady na energie vzrostly o více než 100 procent. Některým dokonce i o 200-300 % „Dvě třetiny oslovených uvedly, že nejsou spokojeni se státní pomocí s drahými energiemi,“ sdělila Událostem247 mluvčí AK Barbora Pánková. Někteří zemědělci museli podle průzkumu i propouštět své zaměstnance.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zhruba tři pětiny lidí utratí za velký nákup v průměru do 1500 korun, přičemž polovinu z nich přijde nákup na necelou tisícovku a druhou pak na 1001 až 1500 korun

PR pracovnice Alice Černá Událostem247 popsala současnou ekonomickou situaci své domácnosti a nakupovací návyky. „Nemám tak hluboko do kapsy, abych musela číhat na slevové akce. A pokud můžu, preferovala jsem a preferuji české zboží, z principu. Na značku bio příliš nevěřím. Raději nakoupím míň dražších výrobků, než abych se v prvé řadě pídila po slevových akcích,“ uzavírá Černá pro Události247.

Na prvním místě konkurenceschopnost. Natažených rukou je příliš mnoho

Když lidem klesají reálné příjmy, pochopitelně nakupují více v akčních nabídkách,“ analyzuje aktuální situaci pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Vyhledávají v daném sortimentu to nejlevnější a často to nebývají české produkty. Jestliže české produkty na trhu ustupují konkurenci, je potřebné zvyšovat vlastní konkurenceschopnost. Určitě je na místě řešit systém evropských dotací, aby nebyly zvýhodňovány některé země na úkor jiných.“

iZdroj fotografie: Unsplash
V příštím roce se má vyplatit na národních zemědělských dotacích 2,7 miliardy korun. To je zhruba polovina ze současných pěti miliard, které získávali zemědělci, ale také potravináři nebo lesníci v posledních letech

Agrární a Potravinářská komora se ve společném otevřeném dopise obrátily na premiéra Fialu. Vyzvaly jej k prioritnímu řešení problémů českých producentů. „Samozřejmě: Každý by chtěl různé podpory, dotace,“ reaguje Křeček pro Události247. „Zemědělství je poměrně dost regulované, dotací je tam velké množství. Přijde mi nefér, aby si potravináři brali české spotřebitele za rukojmí. Určitě je dobře, že je tady konkurence, že si lidé mohou vybrat,“ doplnil Křeček pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články