Děti bez příznaků není třeba testovat | Události247.cz

Podle Hostomského nemá cenu testovat všechny děti. Maximálně by se měla testovat jedna konkrétní skupina

Mnozí rodiče se obávají poslat děti do školy i s mírnými příznaky nachlazení, aby nebyly nebezpečné. Děti by však v mnoha případech měly být v kolektivu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslat děti do školy, když jsou jejich spolužáci nastydlí, nebo naopak? Pokud má vaše dítě rýmu a kašel, lze riskovat, že někoho nakazí? Takové problémy nyní řeší mnoho rodičů, protože i děti v sobě mohou mít virus způsobující covid-19. Podle biochemika Zdeňka Hostomského není nutno se obávat posílat dítě do školy třeba s rýmou.
Testovat jen děti viditelně nemocné

Na začátku školního roku prošly děti ve třídách třemi koly testování na covid-19. Pár žáků a studentů virus v sobě mělo, ale čísla nebyla nijak vysoká. Stát proto s testováním ve školách přestal. Podle Hostomského nyní není plošné testování potřeba. Na testy by měly jít jen děti, které mají příznaky charakteristické pro covid-19. A samozřejmě by je rodiče měli nechat doma. Děti bez příznaků by ale ve třídě být měly.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Rodičům rozhodně doporučuje, aby dětem zvyšovaly jejich imunitu. A to především dostatečným přísunem vitamínů. Podle něho jsou samozřejmě lepší vitamíny přirozené v ovoci a zelenině než v pilulkách. Jedinou výjimkou je v podzimních a zimních měsících vitamín D, který se v těle vytváří při slunečním svitu. Toho je v zimě málo, tudíž tyto doplňky jsou vhodné. Případně je možné jim podávat kapsle rybího tuku, který tento vitamín také obsahuje. Děti by rovněž měly mít dostatečný pohyb.

Drobné nachlazení nabudí imunitu

Upozorňuje rodiče, že by se neměli obávat nějakého obyčejného nachlazení dětí a snažit se je proti tomu extrémně chránit. Naopak vystavení různým bakteriím, virům nebo patogenům je pro děti prospěšné. Slouží k nabuzení imunitního systému a pomáhá jim chránit se proti budoucím infekcím. Pokud je nějaké dítě viditelně nastydlé, měly by ho rodiče otestovat na covid. V případě, že má test negativní, poslat ho do do školy není problém.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobré je, když jsou naočkovaní rodiče dětí. Tím je nepřímo chrání, protože je málo pravděpodobné, že se od nich nakazí a budou virus roznášet dál ve třídě. Pediatr z FN Motol Jan Lebl doporučuje, že pokud jsou děti nastydlé, měly by nosit raději respirátor. To je podle něho dostatečná ochrana. Rodiče by se ani neměli obávat chodit s nemocnými dětmi k lékaři. Pokud mají příznaky covidu, lékaři doporučují, aby předem zavolali. Návštěva se zorganizuje tak, aby nemohly být nakažené jiné děti v čekárně.

Zdroj: Zdeněk Hostomský pro CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 231 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím