Německo zvyšuje minimální mzdu na skoro 300 korun na hodinu. Podle ekonoma Křečka kvůli tomu bude Česko ještě více přicházet o pracovní sílu

Německá vláda odsouhlasila zvýšení minimální mzdy na 12 eur, to je v přepočtu asi 294 korun za hodinu. V České republice činí tato částka něco přes 96 korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud bude s návrhem souhlasit také německý parlament, ve kterém mají vládní strany většinu, bude navýšení platit od 1. října. Kancléř Olaf Scholz z minimální mzdy 12 eur na hodinu udělal před loňskými parlamentními volbami svůj ústřední slib. Jak píše Aktuálně, rozhodnutí vlády teď označil za otázku respektu.

Kancléř chce lid chránit před chudobou

Podle Scholze němečtí občané tvrdě pracují, ale vydělávají málo peněz. A právě to by se mělo změnit. „Pro mě je to jeden z nejdůležitějších zákonů a otázka respektu,“ dodal. Ministr práce Hubertus Heil si myslí, že zvýšení mzdy posílí ochranu pracujících lidí před chudobou. Ze zvýšení bude mít přínos přes šest milionů těžce pracujících lidí, především pak ve východním Německu a především ženy,“ doplnil. Současně odmítl kritiku za až moc umělé navyšování minimální mzdy.

iZdroj fotografie: S vědomím Olafa Scholze / Twitter
Olaf Scholz

Chystaná změna má podle Heila také svůj ekonomický smysl. „Posílíme kupní sílu a dáme důležitý impuls k hospodářskému oživení,“ vysvětlil. Od ledna 2022 je minimální mzda v Německu 9,82 eura, v přepočtu asi 241 korun. V červenci se má zvýšit na 10,45 eura, což je zhruba 256 korun a v říjnu po očekávaném souhlasu parlamentu na 12 eur, tedy asi 294 korun. O další úpravě bude příští rok jednat zvláštní komise tvořená hospodářskými experty a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců. Navýšení by platilo od ledna 2024.

Český svářeč si v Německu vydělá až čtyřikrát víc

Co přesně definuje minimální mzdu, uvádí web Skutečnost. Je to nejnižší přípustná výše odměny za práci v základním pracovně-právním vztahu. Výši základní sazby i dalších sazeb minimální mzdy včetně podmínek jejího poskytování stanoví vláda nařízením, zpravidla s účinností od začátku kalendářního roku. Pokud zaměstnancova mzda, plat nebo odměna minimální mzdy nedosáhne, zaměstnavatel mu musí poskytnout doplatek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Euro

Česká vláda stanovila novou výši minimální mzdy loni v listopadu, když vydala nové nařízení. Od 1. ledna 2022 došlo ke zvýšení základní sazby na 16 200 korun za měsíc. Mohlo by se tedy stát, že Česko bude ještě víc přicházet o svou pracovní sílu, protože by lidé mohli za prací odcházet do Německa? Pro Události247 se vyjádřil ekonom Štěpán Křeček, podle kterého je to možné: „Ty mzdové rozdíly mezi Německem a Českem jsou už natolik vysoké, že motivace k odchodu zvláště kvalifikovaných zaměstnanců do Německa je opravdu velká.

Uplatnění najdou v Německu také nekvalifikované pracovní síly, které sice neumí jazyk, ale je po nich velká poptávka. „Týká se to především českého pohraničí, kdy například svářeči dostávají v Německu až čtyřikrát více než na české straně hranic. Takže určitě ta motivace přes peníze funguje a je vysoká,“ doplnil Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články