Nemocnice obnovují běžnou péči. Tento měsíc dorazí rekordní počet vakcín

Pandemická situace se v ČR výrazně zlepšuje, a nemocnice proto začínají znovu operovat. Petr Arenberger také oznámil, že dorazí několik milionů dávek vakcíny.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ještě před pár měsíci, kdy byl v čele ministerstva zdravotnictví Jan Blatný, hrozil českým nemocnicím kolaps pod náporem přibývajících případů s covidem-19. I díky očkování se však podařilo celou situaci zvládnout a čísla stále klesají. Některé nemocnice proto plánují obnovu běžné péče, a to včetně odložených operací, na něž čekají pacienty i přes rok.

Hospitalizovaných s covid-19 nejsou ani 3 tisíce

Ve svém prohlášení Petr Arenberger uvedl, že v současné chvíli leží v nemocnicích kvůli koronaviru necelých 2 800 pacientů, z nichž je přes 630 ve vážném stavu na JIP. Dle předpokladů by však měla obě čísla i nadále klesat, a za pár týdnů by se mohlo zdravotnictví vracet do normálu. Mezi prvními ohlásily obnovení běžné péče pražské nemocnice.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty chtějí v dohledné době začít s odloženými operacemi, a přidat se k nim má i několik nemocnic z Libereckého, Plzeňského, Karlovarského a Královéhradeckého kraje, kde se situace rovněž vyvíjí velmi dobře. Dá se tak očekávat, že vedle akutních zákroků dojde například k operacím u starších lidí, kteří mají problémy s klouby, bolestmi břicha apod.

Během pár týdnů dostane ČR miliony vakcín

I když je vláda ještě silně kritizována, že opakovaně nezvládá zajistit dostatek vakcín pro své občany, míří do ČR další velká dodávka. Konkrétně se jedná o 2,85 milionů dávek, z čehož nejvíce dodá Pfizer/BioNTech v počtu 2,3 milionu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbytek si pak dělí evropské a americké společnosti, kdy Moderna dodá 354 tisíc vakcín, AstraZeneca 28 tisíc, a 170 tisíc firma Johnson & Johnson, která musela nedávno zničit 15 milionů dávek, protože je vyráběla v plesnivém prostředí a bez odborného personálu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Aktuálně je v ČR již úplně naočkován téměř milion obyvatel, přednost přitom mají nejstarší lidé, lékaři, zdravotníci nebo učitelé. Další více než milion pak dostal alespoň první dávku, takže by vůči covidu-19 mělo mít obranné látky přes 23 % českých obyvatel.

Zdroj: MZČR

112 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 216 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň