Nenecháte se očkovat? Podle návrhu zdravotních pojišťoven byste měli převzít finanční odpovědnost za testy | Události247.cz

Nenecháte se očkovat? Podle návrhu zdravotních pojišťoven byste měli převzít finanční odpovědnost za testy

Aktuálně může každý občan získat zdarma čtyři antigenní a dva PCR testy na covid-19. Pojišťovny ale sdělují, že by je měli platit ti, co se nechtějí očkovat.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Občané se můžou očkovat zdarma, ale platit to za ně musejí pojišťovny. Korporacím se nikdy nelíbilo dávat peníze a vyjímkou tomu není ani teď. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich tak sdělil, že by se od proplácení testů upustit v příštích měsících. Podle něj je to pouze dočasné řešení, které je dlouhodobě neudržitelné. Vláda poskytnutím testů ale pouze reagovala na co největší možné plošné testování. 
Ten kdo očkování odmítá, ať si testy hradí sám

Podle Fredericha totiž rozsah epidemie klesá a vakcíny jsou čím dál více dostupnější. Je to pak především levnější a efektivnější podat právě očkovací látky namísto testu. Ten kdo očkování odmítá by si měl testy hradit sám„Jestli nebudeme muset přejít na nějakou finanční spoluúčast. „Občané se mohou rozhodnout, zda absolvují očkování – které je jednoznačně méně finančně nákladné, ochrana je trvalejší a společenská bezpečnost také výrazně lepší,“ sdělil prezident Svazu zdravotních pojišťoven. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Částky které hradí pojišťovny by se prý mohly dostat až k desíti miliardám, což jsou nemalé peníze. S Frederichovým názorem souhlasí i člen předsednictva Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. „Tito lidé by měli skutečně převzít díl odpovědnosti a rozhodně by se měli podílet nějak finančně, protože trošku spoléhají na to, že je ochrání okolí, které se očkovat nechá.“ Sdělil médiím.

Částky, které proplácí pojišťovna, jsou neudržitelné

Pojišťovny se již z důvodu udržení finančního systému rozhodly, že sníží příspěvek na PCR testy. Nyní namísto 1132 korun tak již proplácí pouze 614 korun. „Jen chemie, izolace nukleové kyseliny a souprava pro provedení testu stojí kolem dvou až tří set korun.“ Sdělil molekulární biolog a jednatel společnosti Elisabeth Pharmacon Omar Šerý. Také dodal, že by se nemělo zapomínat na placení potřebných odběrových sad a na výplaty pro obsluhu, odběrového místa, laboranty nebo programátory. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mimo to si také postěžoval jednatel na změny, které platí od úterý 1. června. Laboratoře se prý musely velmi rychle přizpůsobit, protože jim to ministerstvo oznámilo na poslední chvíli. Zaměstnanci tak museli pracovat až do ranních hodin, protože očekávali velký přísun žádostí o testování. „Od ministerstva zdravotnictví jsme získali informace teprve v pondělí odpoledne a náš programátor musel programovat do rána, aby se lidé vůbec mohli přihlašovat.“Oznámil Šedý.

Zdroj: iRozhlas 

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 985 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník