Nerudovou dostihla minulost: Univerzita, kterou vedla, měla porušovat zákony

Kandidáti na post hlavy státu naplno rozjeli své předvolební kampaně a boj o Hrad vrcholí.

i Zdroj fotografie: Karkanoid1991 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V zatím posledním volebním průzkumu agentur Kantar CZ a Data Collect uskutečněném od 5. do 14. prosince 2022 mezi 1243 respondenty by v prvním kole nejvíce dotazovaných volilo Danuši Nerudovou. Andrej Babiš a Petr Pavel mají podle průzkumu shodně 26,5 procenta. Psal o tom web E15.

Pochybení přiznal i kolega rektorky

S blížící se volbou se také objevují informace, které kandidátům mohou uškodit. V centru dění je teď například Danuše Nerudová. Deník N přinesl informaci, že na Mendelově univerzitě v Brně docházelo k porušování zákona o vysokých školách, nařízení vlády o standardech pro akreditace ve vysokém školství i vlastních předpisů školy. Vyplývá to ze závěrů kontroly Národního akreditačního úřadu. Letos v dubnu ji nechal zahájit předseda úřadu Robert Plaga, pokračuje web Deník N.

iZdroj fotografie: Mendelova univerzita v Brně
Na Mendelově univerzitě v Brně vzdělávají budoucí generace odborníků v zemědělství, lesnictví, ekonomii, zahradnictví, regionálním rozvoji, pedagogice a dalších oborech

Zjištěné problémy se týkaly především provozně ekonomické fakulty. Studenti měli totiž nezvykle rychle získávat tituly Ph.D. Psal o tom web Seznam Zprávy, který navíc zjistil, že Nerudová vedla disertační práci jedné z německých doktorandek a byla s ní v kontaktu celé tři roky studia. Pochybení pro Seznam Zprávy přiznal i Radim Farana, který působil vedle Nerudové jako prorektor pro vzdělávací činnost. Pro web uvedl, že škola mohla na problémy přijít rychleji.

Čeká se na dokončení kontroly

Kontrola stále probíhá a celá záležitost tedy doposud není uzavřena. V průběhu kontroly obdržela univerzita zápis s výsledky nálezu kontrolní skupiny, ke kterým se mohla vyjádřit a vznést připomínky. To také učinila a následně obdržela vyjádření NAÚ k zaslanému materiálu. V současnosti čekáme na dokončení kontroly a její uzavření,“ uvedla pro Události247 mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

iZdroj fotografie: Unsplash
Univerzita a fakulty sídlí v Brně, s výjimkou Zahradnické fakulty v Lednici

Do voleb zbývá pár dnů a podle průzkumů jsem jedním z favoritů. Nepřekvapuje mě proto, že se objevují pokusy dehonestovat moji práci ve vedení univerzity na základě překroucených informací,“ řekla pro web TN Nerudová. „Není to nijak zásadní záležitost, protože akademickému světu spousta lidí nerozumí, i když určitá skvrnka na její pověsti to je,“ uvedl pro Události247 politolog Jan Herzmann.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou