Nikdo nechce být šéfem po Hamáčkovi. Nejstarší strana hledá předsedu. Svůj návrat avizuje otřelý matador

Do čela strany by mohl zamířit někdo z kandidátů, kteří uspěli ve volebním kroužkování. Ze všech sociálních demokratů získala nejvíc preferenčních hlasů Jana Maláčová.

i Zdroj fotografie: Facebook / Jan Hamáček
                   

Nejstarší politická strana v zemi řeší, kdo ji povede ve zlých časech. ČSSD úplně propadla ve volbách, nezískala ani pět procent nutných pro vstup do Poslanecké sněmovny. Obhajovala přitom 15 poslaneckých mandátů. Po téměř třiceti letech tak v dolním parlamentní komoře končí. Svůj odchod z čela strany oznámil po debaklu i lídr sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček.

Rozpolcená strana

Strana je rozpolcená už dlouho, dokonce i výsledky voleb sledovala ve dvou táborech. V Lidovém domě Hamáček se svými přáteli a vedením strany, v Ostravě pak jeho neúspěšný vyzyvatel o předsednické křeslo – exministr zahraničí Tomáš Petříček. Strana začala hledat nového šéfa už během volebního večera. Své kandidáty navrhnou zřejmě obě křídla strany. Možný návrat už avizoval bývalý šéf ČSSD i vlády Jiří Paroubek. „Jsem připraven pomoci, jak bude třeba,“ řekl v DVTV.

Ve stranických kuloárech jsou často zmiňovaná jména ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Ve prospěch Maláčové mluví nasazení během volební kampaně a také získala nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů ČSSD. Zakroužkovalo ji 6500 voličů. Otázku, zda by chtěla kandidovat do čela strany, ale nechala bez odpovědi. Na svém facebookovém profilu uvedla, že na to, co bude dál, potřebuje čas na rozmyšlenou.

Měla by přijít mladá krev

Z druhého tábora je pardubický hejtman, který sledoval výsledky právě s Petříčkem v Ostravě. Na přímý dotaz, zda chce usilovat o vedení ČSSD, Netolický odpověděl Seznam Zprávám razantně: „Ne, ne, ne“. Část sociálních demokratů by ho ale ráda v čele strany viděla, třeba někdejší místopředseda strany Michal Šmarda. „Další jména vám neřeknu, nejdříve to s nimi musím probrat,“ cituje Šmardu server.

Přeji všem hezkou neděli,

děkuji voličům, kteří dali ve volbách svůj hlas sociální demokracii, i vám, kdo jste mě…

Zveřejnil(a) Jana Maláčová dne Neděle 10. října 2021

Strana by měla vybírat nového šéfa podle toho, jak uspěli u voličů. V narážce na kroužkování to uvedl expředseda ČSSD Vladimír Špidla. Jde-li o kroužkování, uspěli vedle Maláčové i ministr kultury Lubomír Zaorálek nebo exministryně školství Kateřina Valachová. Podle Zaorálka do čela strany musí přijít mladá krev. Petříček na šéfa strany znovu kandidovat nechce, ale rád by byl mezi těmi, kteří stranu postaví na nohy.

Zdroj: DVTV, Volby, SeznamZprávy

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 573 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím