Nová vláda slibuje nové národní parky. Místním obyvatelům o tom ale nikdo nic neřekl

Koaliční smlouva nové vlády slibuje zřízení národních parků. Místní obyvatelé si ale stěžují na to, že jim o tom nikdo nic neřekl.

i Zdroj fotografie: Nina Havlová / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O vzniku národního parku Křivoklátsko už politici diskutovali před více než deseti lety. Záměr byl ale odložen kvůli nesouhlasu místních. „Zřízení národního parku na Křivoklátsku považuji za zbytečné. Smíšené lesy, které zde jsou, jsou výsledkem po staletí trvající práce lesníků. Znamená to, že to dělali dobře, tak proč to měnit? Přinese to jen další výdaje ze státního rozpočtu a omezení pro občany a stavebníky,“ myslí si starostka Křivoklátu Libuše Vokounová.

Místní jsou proti

Podle ní v městečku i teď převažují názory proti zřízení národního parku. Ministerstvo životního prostředí se ale domnívá, že oblast si přísnější ochranu zaslouží. „Křivoklátsko patří mezi klenoty českého přírodního dědictví. Nachází se zde kaňon řeky Berounky. Svůj domov tady mají i desítky ohrožených rostlin a živočichů,“ říká pro Události247 mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová. Zároveň dodává, že pro vznik národního parku je klíčová podpora ze strany obcí, kterou zatím ministerstvo nemá.

iZdroj fotografie: Faragas / Creative Commons / CC BY-SA
Křivoklátsko

Na Moravě, ve vzácných lužních lesích poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem, zatím nemají ani chráněnou krajinou oblast. I proti jejímu zřízení v minulosti vystupovaly některé obce, a hlavně lesníci. Místní starostové jsou proto překvapení, že nyní se mluví o zřízení ještě přísněji chráněného území a stěžují si na nedostatek informací. „Nevím vůbec nic o tomto záměru. Nikdo s námi o tom nediskutoval,“ kritizuje starosta Lednice Libor Kabát.

I starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut má k návrhu určité výhrady. „Smyslem národního parku je uchování původní přírody. Na Soutoku se nic takového nenachází, proto je lepší zřízení chráněné krajinné oblasti. Její vznik podporuji, protože současný způsob mechanizovaného lesnictví a zemědělství je nevhodný,“ domnívá se Košut. Důležité je podle něj nalezení smysluplného kompromisu mezi ochranou přírody a ekonomickou činností.

Soutok přísnější ochranu potřebuje

Podle ředitele jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Stanislava Koukala je zřízení národního parku v oblasti trochu neobvyklé, přírodě to ale určitě prospěje. „Krajina na Soutoku nemůže být bez zásahů člověka jako v ostatních národních parcích. K zachování její biodiverzity je potřeba obnovit a udržet tradiční hospodaření.. Rozhodně je potřeba Soutok lépe chránit,“ tvrdí Koukal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Park

Lepší ochranu oblasti požaduje skoro deset tisíc lidí, kteří podepsali petici za záchranu Moravské Amazonie, jak se také Soutoku říká. „Dlouhodobě jsme podporovali vyhlášení chráněných území či chráněné krajinné oblasti. Pokud by zde měl vzniknout národní park, bude důležité správně nastavit hospodářskou činnost v lesích,“ říká za organizátory petice Anežka Bartošová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Jan Boháč
Autor článku

Jan Boháč

Zobrazit další články