Novela zákona o sňatcích homosexuálů prošla prvním čtením. Část politiků se proti zákonu bouří

Na včerejší schůzi Poslanecké sněmovny se do druhého čtení dostala novela zákona o sňatcích homosexuálu. Proti byli poslanci KDU-ČSL nebo Tomio Okamura.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do druhého čtení včera prošly novely zákonů o sňatcích homosexuálů společně s návrhem na povýšení manželství mezi mužem a ženou. Prvním kolem tak prošly dva protichůdné návrhy. Proti sňatku stejnopohlavních párů byli především poslanci KDU-ČSL, kteří navrhovali, aby sňatek zůstal výhradně svazkem muže a ženy. Řada jiných ale „progres“ po vzoru západu podporuje, a to od tři roky, kdy se začalo poprvé o těchto novelách jednat.

Proti návrhu ostře vystoupil Tomio Okamura

Podle předsedy SPD nemá jeho strana žádný problém s registrovaným partnerstvím ani homosexuály, ale manželství by podle něj mělo zůstat pouze mezi mužem a ženou. Toto tvrzení podpořili také lidovci, a Tomio Okamura při svém výkladu poněkud ostře řekl, že by raději skočil z okna, než aby se nechal jako malý kluk adoptovat homosexuálním párem. Dle některých jde však o požadavek pouze několika aktivistů. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pavel Bělobrádek ještě doplnil domněnku, že schválením homosexuálních sňatků by Česko porušilo Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Tam se v článku 12 uvádí, že pouze muž a žena mají právo uzavřít manželství a založit rodinu. Stejnopohlavní manželství jsou přitom běžná ve většině západoevropských zemí. Lidovci apelovali na ostatní poslance, aby si uvědomili, že se nehlasuje o právech menšiny, ale o zachování tradičních hodnot.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Helena Válková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, při svém vystoupení zmiňovala především omezení homosexuálů bez řádného sňatku. Podle jejích slov se nejedná jen o možnost adopce dětí. Páry, které nemohou být sezdány, totiž přicházejí také o právo na společné jmění nebo společného nájmu bytu. Týkají se jich také rozdíly v sociálním zabezpečení a další příspěvky, které stát běžné rodině poskytuje. Podle podporovatelů by stejnopohlavní páry měly mít stejné podmínky pro žití, jako běžní manželé.

K celé situaci se na svém Instagramu vyjádřil také známý YouTuber Karel Kovář alias Kovy (nebo GameballCZ), který by si přál, aby byly sňatky mezi lidmi stejného pohlaví povoleny.

Zdroj: PSPČR

131 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 260 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň