V Česku vzniká nový projekt proti dezinformacím a fake news. Podle mediálního analytika je problém v důvěře lidí v jakékoliv informace

Fake news často osloví víc příjemců, než ověřené a pravdivé zprávy. Stopku tomu chce dát nový projekt českých vědců.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepravdivé zprávy jsou často šokující a budí více emocí. Rekordní vlnu těchto zpráv spustila například loňská hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Nejčastěji obviňovaly Senát s vítěznou pětikoalicí ze snahy o státní převrat. Podobnou reakci dříve vyvolala například kauza Vrbětice. V neposlední řadě se fake news týkaly také dění okolo covidu. O nově vznikajícím projektu proti fake news informovala Česká televize.

Web bude užitečný pro školy i veřejnost

Praha se stala jedním z osmi evropských center obrany proti dezinformacím. Evropská komise rozhodla, že podpoří mezinárodní projekt Central European Digital Media Observatory pod vedením odborníků z Univerzity Karlovy a ČVUT. Jak už dříve informoval Deník, cílem této novinky je „interdisciplinární výzkum dezinformací, včetně jejich detekce za pomoci prvků umělé inteligence, posilování digitální a mediální gramotnosti a rozvoj fact-checkingových platforem“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Fake News

Středoevropská observatoř digitálních médií svůj web představila ve čtvrtek. Měl by pomoci vytvořit komunitu, která bojuje právě proti dezinformacím. Centrum koordinované z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy chce podporovat mediální gramotnost, zvyšovat povědomí o dezinformacích a v neposlední řadě také odolnost proti nim. Web nabídne i praktické nástroje pro veřejnost, média a školy, které mají zjednodušit vyhledávání důvěryhodných informací.

Odborník je k novince spíš skeptický

Na projektu se podílejí odborníci z Česka, Slovenska, Polska, Francie a Řecka. Internetový portál bude sdružovat odborníky na ověřování faktů, výzkumníky, odborníky na umělou inteligenci, a také experty na mediální a digitální vzdělávání. Hlavní roli v ověřování faktů má zpravodajská agentura AFP, která posílí síť českých, slovenských a polských neziskových organizací. Česko zastupuje organizace Demagog.

iZdroj fotografie: S vědomím Miroslava Libichera / Facebook
Miroslav Libicher

Na to, jestli může podobná iniciativa pomoci rozšířit povědomí o fake news, se Události247 zeptaly mediálního analytika Miroslava Libichera, který je odborným asistentem na Univerzitě Palackého v Olomouci. Podle něj nejde úplně dobře bojovat s dezinformacemi pomocí vzdělávání. Základní problém spočívá jednak v důvěře lidí vůbec v nějaké informace. To znamená, že lidé, kteří podléhají dezinformacím, nemívají důvěru v to, co jim média sdělují.“

Dalším problémem je podle Libichera to, že neexistuje shoda lidí na tom, jaká je vlastně realita a základní fakta. „Toto je něco, co se velice těžko překonává skrze nějaké vzdělávání, výuku ke kritickému myšlení a podobně,“ doplnil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články