Stát se rozhodl lidem naplnit kapsy: Rodiče dětí mohou získat až stovky korun měsíčně k dobru

Vláda pokračuje v úsilí pomoci lidem, kteří se potýkají se současnou ekonomickou krizí. Návrhy MPSV čeká schvalování v Poslanecké sněmovně a Senátu.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhlo další z řady opatření, která jsou za současné situace pilířem pomoci domácnostem. Od ledna dojde k některým úpravám příspěvku na bydlení. O 200 korun se zvýší také přídavky na děti, pravidelná podpora pro nízkopříjmové rodiny s dětmi bude adresnější, píše dále MPSV na svém webu. Od příštího roku se počítá se zvýšením existenčního a životního minima. Tím se dále rozšíří okruh možných příjemců přídavku na dítě, dodává web MPSV.

„Narovnat podmínky pro jednotlivé domácnosti,“ přeje si ministr Jurečka

Mluvčí MPSV Eva Davidová Událostem247 potvrdila, že ministerský záměr už schválila vláda. Nyní jej čeká obvyklý legislativní proces schvalování v dolní i horní komoře Parlamentu. Předkladatelé podle ní nepředpokládají při schvalování žádné komplikace. Shodu předběžně vyjádřili nejen koaliční poslanci, ale i široká část opozice. „Právě proto jsme to podávali už teď v listopadu. Ať je od poloviny prosince platná a od ledna se částky mohou navýšit,“ řekla Davidová.

Měsíční normativní náklady na bydlení v Kč

Počet osob v rodiněPraha a BrnoObce s alespoň 70 000 obyvateliObce do 69 999 obyvatelNorm. náklady na vlastní bydlení v Kč
jedna nebo dvě18 12915 59715 13710 932
tři20 81217 50016 89913 561
čtyři a více24 99521 00220 27716 368
Zdroj tabulky: MPSV

Linda Rončková spolu s partnerem vychovává dvě děti. O přídavky na děti dosud nežádala, ale nedávno se rozhodla přihlásit se o příspěvek na bydlení. „Jsem zvědavá jestli uspěju, ale snad ano. Podle mých propočtů ano. Co mám druhé dítě, šla jsem s příjmem ze třiceti tisíc měsíčně na 11 tisíc korun. Ale strašně složité je vyplňování toho formuláře, dokonce i online. Strávila jsem nad tím půl dne, a to si většinu života vydělávám v ,ajťáckých’ profesích,“ svěřuje se matka Událostem247.

Úměrně inflaci se zvýší hranice existenčního i životního minima

Samoživitelka Kateřina Kučerová, matka dvou dětí, už svou svízelnou finanční situaci začala řešit. „Myslím, že na přídavky na děti jsem měla nárok už dávno, ale zažádala jsem teprve teď. Všechno šíleně drahne a řekla jsem si ,když to může pobírat tolik jiných, proč ne já.‘ Nakonec mi to ,přiklepli’, ale vyšlo to prý úplně natěsno. Přidají 200 měsíčně? Rozhodně si nebudu stěžovat, každá koruna dobrá,“ říká Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Meziroční inflace činila 5,2 %; o tolik vzrostou minima

Samostatné vládní nařízení se pak bude týkat zvýšení hranice existenčního i životního minima,“ pokračuje Davidová pro Události247. Impuls vyšel z MPSV. Návrh vyplývá ze statistických údajů o inflaci. „Na jejich základě jsme vypočítali adekvátní navýšení o 5,2 %. To se dotkne například těch, kdo mají nárok na porodné, eventuálně právě přídavek na dítě. Ty se vypočítávají podle životního minima rodiny. Promítne se to i do dávek hmotné nouze,“ uzavírá Davidová pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa