O dřevo a uhlí je velký zájem. Kvůli rekordním cenám plynu někteří lidé ani nezapnou nové kotle

Vláda chystá detailní strategii, jak zajistit dodávky energií pro příští topnou sezonu. Podle ní je potřeba se připravit na přerušení dodávek plynu z Ruska.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

TN píše, že majitelé rodinných domů se připravují na rostoucí ceny energií a snaží se kvůli tomu vybudovat jiná nouzová vytápění. Plné ruce práce tak mají kamnáři, kominíci nebo výrobci palivového dřeva. Zejména firmy, které se zabývají výrobou palivového dřeva, mají ve srovnání rokem 2021 až pětinásobně vyšší objednávky, píše dále TN.

Podle Nekuly je dříví v Česku dost

Poptávka po dřevě vzrostla i přesto, že zákazníci zatím neví, jaká bude jeho cena při dodání. Podle výrobců oproti loňsku stouplo měkké dřevo přibližně trojnásobně. Podle majitele rodinného domu z Proseče nad Nisou šly nahoru ceny u dřeva o 15 až 20 procent, u elektřiny to bylo ještě víc. Lubomír Putějovský z Trojanovic Událostem247 řekl, že minulý rok zimu podcenil. „Dřevo jsem musel dokupovat po novém roce. Bylo mokré a topit nešlo. Uvažuju, že přejdu na uhlí.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklad uhlí

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) je však přesvědčen, ze v České republice je dřeva dostatek. „Jsme obrovským exportérem, řekl bych až nezdravým exportérem dříví, takže bude jenom dobře, pokud se to dříví spotřebuje u nás,“ uvedl pro TN. To se však stane pouze v případě, pokud Čechy nepřeplatí zahraniční odběratelé. Mezi ty největší aktuálně patří sousední Rakousko a Německo.

Lidé se bojí, že v zimě nebudou mít čím topit

Česká republika by měla využít letní přestávku v topné sezóně a připravit se na příští zimu. Ta by totiž mohla být bez plynu dodávaného z Ruska. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se na tom shodli bývalý premiér Vladimír Špidla a ekonomka Helena Horská, která je také členkou poradního sboru premiéra Petra Fialy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Palivové dříví

To, že je po dřevu i uhlí obrovská poptávka, potvrdil Událostem247 i prodejce Aleš Krupa z Hlučína. „Zájem lidí je obrovský. Je málo dřeva i málo uhlí a je problém je sehnat. Když už se nám to podaří, je to o 160 procent dražší. Aktuálně jsme několik měsíců dopředu zahlceni objednávkami, pracujeme 24 hodin denně a vůbec nestíháme. Lidé mají strach ze zdražování a z toho, že v zimě nebudou mít čím topit. To také opravdu reálně hrozí.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války