Obchodní řetězec prodával závadné kuřecí maso. Lidé ho mají možná ještě doma

Kuřecí maso je v české kuchyni velmi oblíbené, přesto se může stát, že po jeho konzumaci mohou mít strávníci zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Na českém trhu se objevilo kuřecí maso kontaminované bakteriemi rodu Salmonella, které způsobují salmonelózu, píše o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na svém webu. Maso bylo dovezené z Polska. Datum použitelnosti sice bylo do 19. února a v tržní síti se už neprodává, ale SZPI varuje spotřebitele, kteří by mohli mít maso zmrazené. Informuje o tom na webu.

Ani zmrazené maso není bezpečné

Inspekce předmětnou šarži potraviny odebrala v síti společnosti JIP východočeská, a.s. Vzhledem ke skutečnosti, že výrobek byl označen údajem použitelnosti do: 19. 2. 2023, v tržní síti se již nenachází. Důrazně však doporučujeme všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby jej nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

iZdroj fotografie: abcMedia
Maso můžou mít lidé stále ve svém mrazáku

Konkrétně se jedná o produkt s názvem Kuře a kvalita bez drobu Kurczak, čerstvé dělené drůbeží maso. Do České republiky bylo dovezeno z Polska, kde byla výrobcem kontaminovaného kuřete společnost KABANOS, Kojs Miroslaw i Johanna Kojs. Psal o tom web TN. Inspekce s kontrolovanou společností zahájí správní řízení o uložení sankce a v kontrolách bude pokračovat, dodává web Novinky.

Polské kuřecí obsahovalo technické oleje

Já jsem salmonelu měla jako malá a doteď si moc dobře pamatuji, jak mi bylo špatně, tenkrát jsem s průjmy a zvracením dokonce skončila v nemocnici. Vím, že u masa z Polska se to občas stává, proto masné výrobky z této země nikdy nekupuji,“ řekla Událostem247 Martina Skřečková z Třebíče. Není to opravdu poprvé, co byly s kvalitou masa z Polska problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kousky kuřecího masa v supermarketu

Polská policie minulý rok odhalila rozsáhlý podvod s krmnými směsmi. Vyšetřovatelé mají důkazy, že polská kuřata a kachny dostávaly krmení, které obsahovalo technické oleje určené k výrobě maziv a biopaliv. Psal o tom web Onet. Krmivo dostávala kuřata, krůty i kachny, které pak končily na polském trhu. Policie v kauze prohledala nejméně 66 závodů, které vyráběly krmné směsi a odebíraly tuky od firmy z Poznaně. Policie vyčíslila podvod na 170 milionů zlotých, tedy v přepočtu 864 milionů korun, uvádí Wiadomosci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články