Oblíbená ,,zdravá” pochoutka z Lidlu se ukázala jako nebezpečná

Zákazníci, kteří si v poslední době zakoupili oblíbenou zdravou pochoutku, byli asi nemile překvapeni, když si ji doma rozbalili.

i Zdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC BY
                   

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje zákazníky před mixem oříšků, které se prodávaly v Lidlu. Jevily totiž známky žluknutí. Podle inspektorů by tak mohly být nebezpečné, inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři. Jak připomíná web TN, není to poprvé, kdy Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila během svých kontrol potravin na nějaký problém.

Zboží přitom nebylo prošlé

Nedávno například inspektoři zakázali šarži Maďarského guláše v konzervě s obsahem masa o 12,2 procenta nižším, než bylo uvedeno na etiketě. Společnost Lidl Česká republika tak musela neprodleně stáhnout ze své tržní sítě nevyhovující potravinu Maďarský guláš, který byl vyroben v České republice. Jindy se zase do Česka dostaly chilli papričky, které obsahovaly koktejl osmi pesticidních látek.

iZdroj fotografie: Sage Ross / Creative Commons / CC BY
Vzorek byl zjištěn úřední kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce

Mix ořechů teď zajistili inspektoři v prodejně Lidlu v ulici Žebětínské v Brně. Jednalo se o výrobek Alesto Selection, Mixed Nuts, šarže s označením: L 2281 C2611, s datem minimální trvanlivosti do 4. srpna 2023, píše web TN. „Zjistili jsme, že jádra vlašských ořechů byla žluklá. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Neměla přitom prošlé datum minimální trvanlivosti,“ řekl Událostem247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jak poznat, že je ořech žluklý

Žluknutí je jeden z neduhů, který může ořechy potkat, obzvlášť pokud jsou špatně uskladněny. Psal o tom web Svět plodů. To, že je ořech žluklý, je možné poznat u některých druhů na první pohled. Například u vlašských ořechů to ale lidé často zjistí až při konzumaci. Žluklé ořechy mají netypickou barvu, jsou flekaté nebo scvrklé. Chuť takového ořechu je nepříjemně kyselá, nahořklá a trpká, píše dále web.

iZdroj fotografie: Potraviny na pranýři
Jádra vlašských ořechů byla žluklá. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Potravina neměla prošlé datum minimální trvanlivosti

Já ořechy miluju ve všech podobách a kupuji si je poměrně často. Doma mám určitě i tento druh, o kterém mi říkáte, ale ještě jsem je nerozdělala, takže nevím. Teď si na to ale dám určitě pozor a rozhodně si nestrčím do pusy celou hrst tak, jak to obvykle dělám. Třeba ale budu mít štěstí a zrovna toto balení bude v pořádku. S ořechy z Lidlu jsem zatím špatnou zkušenost neměla,“ uvedla pro události247 Marela Krčková z Hodonína.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články