Rusko hrozí, že přeruší dodávky z klíčového ropovodu. Podle experta Štěpána by tím mohla být zasažena i Česká republika

Uhrazením tranzitních poplatků za přepravu ropy jižní větví ropovodu Družba Slovnaft zažehnal hrozící krizi. Nejistoty ohledně dalšího vývoje cen pohonných hmot neubývá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V úterý ruská média informovala o chystaném přerušení dodávek z ropovodu Družba. Ve svém vysílání je citovaly CNN Prima News. Oslovení energetičtí experti upozornili na důsledky, které by odstávka způsobila české ekonomice. Podle Vladimíra Štěpána, kterého citují CNN Prima News, je důležité uvědomit si, že přes ropovod Družba jih teče do Česka zhruba polovina ropy určené pro tuzemský trh. Stejně jako Česko je na tom i Slovensko, informuje CNN Prima News.

Poplatky za přepravu ropy Družbou uhradil Slovnaft

I při zvýšení kapacity ze západu tady určitě může chybět 30 až 50 procent ropy nebo jejích produktů,“ uvedl v relaci CNN Prima NEWS Štěpán. Absence dodávek z ropovodu bude mít podle něj vliv na nárůst cen benzínu a nafty. Pokud tato situace bude trvat delší dobu, tak se prý můžeme s cenami okolo 40 korun za litr rozloučit, informují CNN Prima News. Největší hrozbou je podle Štěpána opakování scénáře s plynovodem Nord Stream 1. Jestliže se situace bude protahovat, budou ceny 90 nebo 100 korun za litr standardem, dodávají CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny pohonných hmot

Pokud jsem správně zaznamenal, k zastavení mělo dojít kvůli tranzitním poplatkům. Přišlo to vlastně ze strany Ukrajiny, nikoli Ruska. Důvodem bylo, že na Ukrajinu nepřiputovaly tranzitní poplatky, a to samozřejmě kvůli sankcím,“ říká pro Události247 ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus. České noviny přinesly aktuální zprávu, že do hry vstoupila slovenská rafinerie Slovnaft. Ta po souhlasu Ukrajiny a Ruska zaplatila tranzitní poplatky za přepravu ropy jižní větví ropovodu Družba.

Do hry o ceny pohonných hmot vstupují i domácí marže

Jak dále píší České noviny, přepravu ropy zajišťuje monopolní provozovatel ropovodů Transněfť. Ten oznámil, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet. Podle společnosti Gazprombank se peníze vrátily kvůli západním sankcím. „Ukrajinská přepravní společnost pozitivně zareagovala na návrh společností Slovnaft a MOL uhradit tranzitní poplatky. Slovnaft už platbu uskutečnil. Nyní očekává, že na základě toho se v nejbližších dnech dodávky ropy obnoví,“ uvedl mluvčí Slovnaftu Anton Molnár pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čerpací stanice

Ekonom Vít Hradil vysvětlil Událostem247, že v Česku je to komplikovanější konkrétně kvůli cenám návazaných produktů, nafty a benzínu. „Světově se cena ropy celkem predikovat dá. Od ní se pochopitelně odvíjejí ceny globální dopravy. Tam to ještě jakž takž přehledné je, i když pořád nevíme, co ještě napáchá ukrajinský konflikt. Ale podle mě mají cenové výkyvy nejvíc na svědomí marže prodejců. Tam je to úplně neprůhledné, jde prakticky o monopol,“ uzavírá Hradil pro Události247.

Kupovali byste si pohonné hmoty, pokud by stály 100 korun za litr?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články