Stovky lidí jezdí na silnicích neoprávněně. Řidičák podle policie vůbec nedělali

Ve Varnsdorfu na Děčínsku získalo 722 lidí neoprávněně řidičský průkaz. Obžalobě čelí šest osob.

i Zdroj fotografie: Jan Kameníček / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Po silnicích může jezdit několik stovek řidičů, kteří si autoškolu buď vůbec neudělali, nebo je opakovaně vyhodili od zkoušek. Jezdí tedy neoprávněně a mohou tak ohrozit silniční provoz. Psal o tom web TN. Se získáním řidičských průkazů jim měli pomáhat zkušební komisaři, když je v průběhu zkoušek kontrolovali a napovídali jim správné odpovědi, uvádí TN.

Podvodníci vydělali miliony korun

Obžaloba se týká šesti osob. Je mezi nimi komisař, zástupci autoškol a tlumočník. Hrozí jim až deset let vězení, píše web České noviny. Úplatky dostávali dva komisaři od autoškol z celé České republiky, jeden pak během vyšetřování zemřel. Stovky lidí čelí stíhání z křivé svědecké výpovědi. Podle policie jde zřejmě o největší případ korupce při udělování řidičských průkazů v Česku. Případem se začne v červnu zabývat soud.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Řidičský průkaz neoprávněně získalo ve Varnsdorfu 722 lidí z celého Česka

Přijetí úplatku od zástupců autoškol policisté prokázali ve 24 případech, píše web ČT24. Týká se to autoškol z celého Česka, ve Varnsdorfu měla být jen provozovna. U jednoho žadatele o řidičák se prokázalo podplácení ve formě lahve alkoholu. Jeden zájemce o falešný doklad měl například bydliště v Ostravě, kde několikrát propadl u zkoušky, když získal jen 17 bodů z 50 možných. Ve Varnsdorfu však uspěl. Řidičský průkaz na nákladní auto dokonce dostal člověk, který absolvoval pouze dvě hodiny kondičních jízd, dodává web.

Ceny se různí, většinou však stojí řidičák na auto 20 tisíc

Při domovních prohlídkách u obviněných našli policisté přes milion korun. „Vzhledem k tomu, že tyto osoby jsou v exekucích, domníváme se, že tyto peníze pocházely z trestné činnosti,“ cituje TN Pavla Bílka, který je jedním z vyšetřovatelů. Udělat si řidičský průkaz dnes není levná záležitost. Například v jedné z pražských autoškol stojí oprávnění na osobní auto 20 tisíc korun. V Brně se dá udělat oprávnění skupiny B o něco levněji.

iZdroj fotografie: abcMedia
Lidem, jimž policie prokáže, že si za oprávnění řídit auto zaplatili, aniž by prošli řádným výcvikem a zkouškou, hrozí rovněž stíhání

Například v autoškole JM zájemce o řidičák zaplatí necelých 16 tisíc korun. „Snažíme se ceny držet níž než ostatní, i když to není jednoduché. I když paliva zlevnila, jsou stále dražší než dříve a levná není ani údržba našich vozů, také v tomto ohledu se vše zdražilo. Nižší ceny už opravdu poskytnout nemůžeme,“ řekl Událostem247 Martin Tibenský z JM autoškoly. „Autoškolu jsem si dělala před 25 lety a platila jsem 5000 korun, tehdy to bylo dost peněz. Teď už bych si to dovolit nemohla,“ uvedla pro Události247 Petra Franková z Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články