Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty

Začátek měsíce bude podle meteorologů ještě s teplotami okolo 20 stupňů Celsia s deštěm a bouřkami.

i Zdroj fotografie: Lear 21 / Creative Commons / CC BY
                   

Rtuť teploměru může na třicítky vyšplhat třetí červnový víkend. Informuje o tom web Českého hydrometeorologického ústavu v měsíčním výhledu počasí na období od 5. června do 2. července. Extrémní vedra by podle meteorologů nastat neměla. Slunce a příjemné teploty by měly trvat i po začátku letních prázdnin.

Počasí přinese všehochuť

Léto přijde už o víkendu 10. a 11. června. Teploty mají podle předpovědi vystoupat až na 27 stupňů Celsia, informuje web CNN Prima News. „Červnové počasí bude dost proměnlivé. Připravit se musíme na občasný déšť, dešťové přeháňky a místy také bouřky. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat okolo letních 26 až 27 stupňů,“ řekla Událostem247 meteoroložka Dagmar Honsová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I nadále ale musíme počítat s bouřkami, případně přeháňkami

Nejteplejším obdobím měsíce by se měl stát týden od 19. do 25. června. Noční teploty se mají podle předpovědi pohybovat od 6 do 15 stupňů, píše dále CNN Prima News. Denní by se pak měly vyšplhat až k 29 stupňům Celsia. V uvedeném týdnu meteorologové očekávají srážky jen průměrné a při bouřkách. Podobné počasí by mělo panovat také v posledním týdnu, tedy od 26. června do 2. července. Teploměr přes den ukáže 19 až 29 stupňů Celsia.

Teploty stoupají po celém světě

Planeta se v posledních letech citelně otepluje a dopad to má také na Českou republiku. Srovnání teplot jednotlivých měsíců dekád 1961 až 1970 a 2010 až 2021 přinesl web Faktaoklimatu. Průměrná roční teplota se od roku 1961 zvýšila o 2 stupně, ale oteplení se v různých měsících liší. Například v květnu se teplota zvýšila průměrně o 1,6 stupně. Nejvíce se oteplilo v prosinci, lednu, červenci a srpnu, píše dále web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sucho a záplavy startují novou potravinovou krizi

Nový teplotní rekord pro měsíc červen v České republice padl loni. V Řeži u Prahy bylo 19. června 2022 naměřeno rovných 39 stupňů Celsia, psal o tom web Novinky. Dosavadní rekord z roku 2019, který zaznamenala stanice Doksany v Ústeckém kraji, byl o jednu desetinu nižší. Letošní květen byl celosvětově druhý nejteplejší v historii měření. Psal o tom web České noviny. V Evropě se sice průměrné teploty blížily normálu, ale v některých částech Kanady, Afriky a jihovýchodní Asie bylo výrazně tepleji, než je obvyklé, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články