Prezidenta hlídají ti nejlepší policisté. V případě Zemana je jejich práce ale někdy řehole

Ochranka prezidenta Miloše Zemana to nemá vůbec jednoduché. O hlavu státu totiž musí pečovat a být i ošetřovateli.
i Zdroj Fotografie: Globe Media/Reuters
                   

Policejní útvar, který má na starosti ochranu nejvyšších ústavních činitelů a dalších chráněných osob, se jmenuje Ochranná služba policie České republiky. Její příslušníci musí splňovat přísná kritéria. Mimo jiné mít perfektní fyzickou kondici, pravidelně procházet přísnými psychotesty a být připraveni na to, že ve vyhrocené situaci musí vlastním tělem zachránit osobu, kterou aktuálně hlídají.

Zeman je pod ochranou na každém kroku

Na Miloše Zemana ovšem dává pozor Útvar pro ochranu prezidenta České republiky. Je to specializovaný útvar Policie České republiky s celostátní působností, který trvale zajišťuje bezpečnost prezidenta. Ochranu poskytuje také bývalým prezidentům Česka po skončení jejich funkčního období a dalším chráněným osobám v jejich blízkosti. Podílí se také na zajištění bezpečnosti mezinárodně chráněných osob při jejich pobytu na území České republiky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi hlavní úkoly Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky patří současně také ochrana Pražského hradu jako sídla hlavy státu a ochrana Českých korunovačních klenotů. Příslušníci Útvaru hlídají i bydliště prezidenta a další objekty, ve kterých při svých cestách po České republice pobývá.

Mezi zaměstnanci prezidentovy ochranky byli dva zloději

Každoroční rutinou prezidentské ochranky se stala Zemanova dovolená na Vysočině. Pravidelně je mu v patách při legendární plavbě po rybníku na nafukovacím žlutém člunu, jak jsme mohli vidět o uplynulém víkendu. Prezidentovi už neslouží nohy a proto ho na břeh jeho strážci dovezli na kolečkovém křesle. Tento rok se jich okolo Zemana pohybovalo sedm, přibyla k nim ještě jedna žena, která zastávala pozici ošetřovatelky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ne vždy je však v prezidentově ochrance elita. Generální inspekce bezpečnostních sborů zadržela letos v únoru dva členy policejního Útvaru pro ochranu prezidenta kvůli podezření z majetkové trestné činnosti. Jednalo se o krádeže služebních nábojů a jejich prodeje. Jejich zadržení tedy nesouviselo činností v roli ochránců prezidenta republiky. Na incident tehdy inspekci upozornilo samo vedení útvaru.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 640 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník