Očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu začne v přístím týdnu

Posilovací dávka bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dnes uvedl, že zažíváme další vlnu epidemie covidu. Situace je však podle něj pod kontrolou. Ministerstvo každý den monitoruje počty nakažených, počty hospitalizovaných a sleduje predikce, informuje o tom iDnes. Přeočkování je doporučené pro lidi starší šedesáti let a další rizikové osoby, jako jsou pacienti po transplantaci, lidé s cukrovkou nebo s poruchou imunity, doplňuje iDnes.

Válek chce pravidelné přeočkování

Očkování je podle ministra jedním ze dvou nejefektivnějších opatřeních při boji s epidemií. Tím druhým je nošení roušek a respirátorů. „Doporučujeme je v hromadné dopravě především všem těm, kteří jsou riziková skupina nebo kteří mají příznaky infekčního onemocnění,“ cituje Válka iDnes. Kromě toho by podle něj měly být respirátory nošeny i ve zdravotnických zařízeních a v sociálních službách.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Jako první by měla vakcíny proti covidu aplikovat očkovací místa, kam se není potřeba předem registrovat. Vakcíny by si podle Válka také mohli začít objednávat praktičtí lékaři. Rezervační systém na ostatní očkovací místa chce ministerstvo zdravotnictví spustit od poloviny srpna. Podle webu resortu je aktuálně v provozu 356 očkovacích míst, bez registrace je 56 z nich. Většinou jde o nemocnice. Jak píše Český rozhlas, Válek chce dosáhnout evropského schválení nejen přeočkování čtvrtou dávkou, ale i pro pravidelné přeočkování.

Větší tlak na očkování přijde v polovině srpna

Já bych teď očkování doporučil skutečně jen těm lidem, kteří spadají do rizikové kategorie a kteří od té předchozí posilující dávky mají více než půl roku odstup. Pro většinu lidí, včetně seniorů, je doporučení očkování spíše odložit ke konci léta a připravit se na tu očekávanou podzimní vlnu covidu, protože ta posilující dávka má největší dopad prvních čtyři až šest měsíců. To znamená že čím později jí začneme, tak tím déle nás bude chránit,“ řekl pro Události247 epidemiolog Zdeněk Hostomský.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcíny proti covidu-19

Teď v létě nás zasáhla, jak já říkám letní vlnka subvarianty BA.5,“ pokračuje Hostomský. „Víme, že je velmi nakažlivá, takže tento letní nárůst je trošku překvapivý, ale nemá to vůbec žádný dopad na nemocnice. Počet lidí na JIP se nezvyšuje a je zvládnutelný. V žádném případě bych očkování nenařídil třeba plošně. Větší kampaň k tomu, aby si lidé dali posilující dávku očkování podle mě přijde tak v polovině srpna,“ dokončil expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články