Očkovaní lidé budou mít po návratu z dovolené řadu výhod. Začíná diskriminace části občanů?

Očkování proti covidu-19 má své příznivce i odpůrce. Někteří lidé si teď nově oddechnou od povinného testování a karantény po návratu z dovolené.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé, kteří už jsou dva týdny po druhé dávce vakcíny proti covidu, mají od úterý 4. května snadnější cestování z ciziny. Z červených a oranžových zemí na cestovatelské mapě se nově mohou vracet bez jakéhokoliv omezení. Ovšem ti, co zatím očkovaní nejsou, musí po návratu i nadále podstoupit test nebo povinnou karanténu.
Bez očkování je nutná karanténa nebo test na covid

Testování na koronavirus před návratem do České republiky je povinné už jen při příjezdu ze zemí, které jsou na mapě cestovatele tmavě červené, tedy je v nich nejvyšší míra rizika nákazy. Patří sem část členských států Evropské unie a také většina třetích zemí, včetně Velké Británie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy se test před návratem do Česka vyžaduje pouze při cestování veřejnou dopravou.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Návrat z červených zemí znamená povinnost podstoupit PCR test do pěti dnů po příjezdu, z oranžových států je pak ve stejném termínu nutný PCR nebo antigenní test. Od této povinnosti jsou však osvobozeni lidé, kteří mají ukončené očkování proti covidu, a uběhlo od něj nejméně 14 dní. Ušetří si tak nejenom starosti a běhání na testovací místa, ale zároveň i spoustu peněz. Například PCR test u nás vyjde samoplátce na 1 500 Kč.

Seznam rizikových zemí je dlouhý, patří tam i Slovensko

Mezi červené země patří od úterý Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Monako, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Kanárské ostrovy. V oranžové kategorii jsou Finsko, Irsko, Island, Malta, Norsko, Portugalsko a Azorské a Baleárské ostrovy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nadále se nesmí cestovat do zemí, v nichž hrozí extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Patří k nim Peru, Kolumbie, Botswana, Brazílie, Svazijsko, Jihoafrická republika, Keňa, Malawi, Mosambik, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe nebo Indie, která teď vykazuje rekordní počty nakažených i úmrtí lidí s covidem. Zákaz platí do konce května. Vatikán, Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur nebo Thajsko patří mezi země zelené a cestování z nich není nijak omezeno.

Zdroj: MZČR

54 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 413 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň