Nakažených covidem je více než uvádí vládní statistiky, řekl imunolog Hořejší. Důvodem je podle něj zejména způsob, jakým se momentálně testuje

Od března roku 2020, kdy se v Česku objevil první potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru, zemřelo s touto nemocí 40 587 lidí.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V dalších více než 291 tisících případech se covid potvrdil vícekrát, vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40,5 tisíce pozitivně testovaných lidí. Jak píší České noviny, podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu byl covid-19 v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

Počty nakažených jsou zkreslené

Od začátku července šly nahoru počty opakovaných infekcí. „Ve vrcholových dnech tvoří 25 až 27 procent denních záchytů,“ řekl Českým novinám ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Na podzim budou podle něj ještě častější. „Schopnost nakazit člověka, který už covid prodělal, je u nových variant omikronu velmi vysoká. Je to prakticky jejich definiční vlastnost,“ řekl Dušek pro České noviny. Aktuálně se v Česku nejvíce šíří podvarianta BA.5.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient na JIP

Skutečný počet nakažených covidem je však výrazně vyšší, než uvádí statistiky. V rozhovoru pro Blesk to řekl imunolog Václav Hořejší. „Dnes se testují jen lidé, kteří k tomu mají důvod, tedy není jim třeba dobře a bojí se, že by mohli mít těžší průběh. Tak se chtějí ujistit, zda opravdu mají covid. Většina obyvatel však o tom, že má covid, ani neví. Částečně je to vlastnostmi nových variant koronaviru, ale také vysokou proočkovaností populace. Je téměř jisté, že s novými variantami se setkala většina z nás.“

Slovensko už lék dostalo, Česko stále čeká

Stále platí, že nejúčinnější ochranou proti zdravotním komplikacím je očkování. „Zvlášť to platí u ohrožených skupin lidí nad 60 let. Těm bych radil jít se očkovat teď druhou posilující dávkou. Doufejme, že do Česka dorazí i lék Paxlovid, který pomůže v léčbě covidu vedle těch stávajících léků, které už máme a taky že toto už třeba bude poslední sezóna, kdy covid vnímáme jako podstatnou hrozbu,“ řekl Událostem247 epidemiolog Petr Smejkal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování covid-19

Slovensko jako první země ve východní Evropě začalo s užíváním Paxlovidu, který je podle některých studií dosud nejúčinnějším lékem proti variantě omikron. První dávky tam dorazily v polovině letních prázdnin. Země se tak připravuje na očekávanou podzimní vlnu nákaz, která ale podle expertů nemá být natolik vážná jako ty předešlé. Česko o smlouvě s dodavatelem zatím vyjednává, informuje o tom ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa